No:397/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun NATO-nun Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina Piriz ilə görüşünə dair məlumatı
18 oktyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov NATO-nun Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina Pirizin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın NATO ilə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq münasibətlərini bölüşdüyünü ifadə edərək, bir sıra istiqamətlərdə həyata keçirilən əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edib. Azərbaycanın NATO-nun etibarlı tərəfdaşı olduğunu vurğulayan nazir, beynəlxalq təhlükəsizliyin təmin olunmasında bölüşülən dəyərləri və bu xüsusda, Azərbaycan sülhməramlılarının NATO əməliyyatlarında iştirakını səsləndirib. Keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı NATO-nun zirvə görüşləri nəticəsində qəbul edilmiş birgə bəyanatlarında tərəfdaş ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstək mövqeyinin tərəfimizdən yüksək qiymətləndirildiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov NATO-nun xüsusi nümayəndəsinə bölgədə mövcud olan ən son vəziyyət, o cümlədən Ermənistan tərəfindən onilliklər ərazində həyata keçirilmiş, tarixi-mədəni və dini irsimizin məqsədyönlü dağıdılması siyasəti, qeyri-qanuni fəaliyyət və nəticələri, hazırda Azərbaycan Hökuməti tərəfindən azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, habelə ərazilərin minalardan təmizlənməsi, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən görülən işlər barədə ətraflı məlumat təqdim edib. Ərazilərimizin işğalı faktorunun aradan qaldırılması ilə Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında Ermənistanla münasibətləri normallaşdırmağa hazır olduğu NATO rəsmisinin diqqətinə çatdırılıb.
Xüsusi nümayəndə Xavyer Kolomina Piriz bölgəyə reallaşdırdığı səfəri çərçivəsində Azərbaycan tərəfi ilə müzakirələrin bölgədəki cari vəziyyətlə bağlı ətraflı məlumatın əldə edilməsi baxımından çox faydalı olduğunu bildirib. Azərbaycan sülhməramlılarının Türkiyə qüvvələri ilə birgə Əfqanıstanda fəaliyyəti, xüsusilə də Kabil hava limanından vətəndaşların təxliyəsi ilə bağlı fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib və bununla bağlı xüsusi nümayəndə Müttəfiq ölkələrin adından təşəkkürünü ifadə edib. O, NATO-nun Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasını dəstəklədiyini qeyd edib.
Görüşdə tərəflər, həmçinin NATO-Azərbaycan tərəfdaşlıq gündəliyi, habelə gələcək perspektivlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:397/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with NATO Special Representative for the South Caucasus and Central Asia Javier Colomina Píriz
18 October 2021 18:20
On October 18, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by NATO Special Representative for the South Caucasus and Central Asia Javier Colomina Píriz.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan shared a mutually beneficial partnership with NATO, noting with satisfaction the cooperation in a number of areas. Emphasizing that Azerbaijan is a reliable partner of NATO, the Minister spoke about the shared values ​​in ensuring international security and, in this regard, the participation of Azerbaijani peacekeepers in NATO operations. The opposite side was informed that in the joint statements adopted following the NATO summit on the settlement of the former Armenia-Azerbaijan conflict, our side highly appreciated the position of supporting the sovereignty and territorial integrity of the partner countries.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the NATO Special Representative on the latest situation in the region, including the policy pursued by Armenia for decades to destroy our historical, cultural, and religious heritage, illegal activities and consequences, the restoration and reconstruction work currently being carried out by the Azerbaijani Government in the liberated territories, as well as the demining of territories, and the work carried out by Azerbaijan in connection with the implementation of trilateral statements. The NATO official was informed that Azerbaijan, by eliminating the fact of occupation of our territories, is ready to normalize relations with Armenia on the basis of the principles of international law.
Special Representative Javier Colomina Píriz said that the discussions with the Azerbaijani side during his visit to the region were very useful in terms of obtaining detailed information on the current situation in the region. The activities of Azerbaijani peacekeepers together with Turkish forces in Afghanistan, especially in connection with the evacuation of civilians from Kabul airport, were praised, and the special envoy expressed gratitude on behalf of the Allies. He noted that NATO supports the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
At the meeting, the sides also exchanged views on the NATO-Azerbaijan partnership agenda, as well as future prospects.