No:397/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Latviyanın xarici işlər naziri Edqars Rinkeviçs ilə görüşüb
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Latviyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Latviyanın Xarici İşlər naziri Edqars Rinkeviçs ilə görüşdü.
Görüşdə Azərbaycan və Latviya arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunuq ifadə olundu və gələcək inkişaf perpektivlərinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüş zamanı tərəflər iqtisadi, ticarət, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər, eləcə də Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında tezliklə hökumətlərarası birgə əməkdaşlıq komissiyasının iclasının keçirilməsi barəsində razılıq əldə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Latviya arasında ikitərəfli əsasda və bir sıra beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində, eləcə də Avropa İttifaqı ilə səmərəli əməkdaşlığın olduğunu qeyd edərək,  ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, təhsil, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdi.
Edqars Rinkeviçs iki ölkə arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların genişləndirilməsi və siyasi dialoqun davamlı şəkildə aparılması məqsədilə yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti barədə həmkarına məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Latviyanın ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvilərdə münaqişənin nizamlanması ilə bağlı ölkəmizin ədalətli mövqeyinin dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Edqars Rinkeviçs Latviyanın münaqişənin sülh yolu ilə beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə ərazi bütövlüyü və suverenlik əsasında həllini dəstəklədiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdən sonra Azərbaycan və Latviya Xarici İşlər Nazirlərinin mətbuat konfransı keçirildi.
Daha sonra hər iki Xarici İşlər nazirlərinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyərlərinin iştirakı ilə “Azadlıq” abidəsinin önündə əklil qoyma mərasimi keçirilib. Mərasimdə

No:397/19, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Edgars Rinkēvičs, Foreign Minister of Latvia
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the current level of Azerbaijan-Latvia relationship and had a broad exchange of views on future development perspectives between two countries.
During the meeting, the sides discussed the issues of bilateral cooperation in economic, trade, cultural, education and other areas, as well as agreed to hold the next meeting of the Joint Inter-Governmental Commission on Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia.
Noting the fruitful bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Latvia, including within the international and regional organizations, as well as the European Union, Minister Elmar Mammadyarov added that two countries have a great potential to further the relations in political, economic, education, agriculture and other fields.
Minister Edgars Rinkēvičs underlined the importance of intensifying high-level mutual visits between the two countries for the expansion of contacts at various levels and holding political dialogue on regular basis.
Minister Elmar Mammadyarov informed his Latvian counterpart about the latest status of the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and emphasized that Azerbaijan highly appreciates the support of Latvia for the just position of our country on the resolution of the conflict in the bilateral and multilateral formats.
Edgars Rinkēvičs said that Latvia supports the peaceful resolution of the conflict based on principles of international law, especially those of territorial integrity and sovereignty of states.
Press conference of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Latvia was held after the meeting.
Later the Flower Laying Ceremony at the Freedom Monument took place with participation of the delegations headed by both Foreign Ministers.