No.396/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Xarici İşlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşünə dair məlumatı
1 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun Bakıya işgüzar səfəri çərçivəsində Türkiyəli həmkarı ilə görüşü keçirilib.
Görüş zamanı Nazirlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı bölgədəki son vəziyyətlə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın humanitar atəşkəslə bağlı razılıqlara rəğmən Azərbaycanlı dinc əhalinin atəşə tutması, Cenevrə görüşündən sonra ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin çağırışına məhəl qoymayaraq yenidən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini hədəf alması, beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozması barədə həmkarına məlumat verdi.
Nazirlər bölgədə dayanıqlı sülhün təmin olunması üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulmasının vacibliyini vurğuladılar.

Press release 02 November 2020
No:396/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu (En/Ru)
On November 1, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with his Turkish counterpart Mevlüt Çavuşoğlu within the framework of the working visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye to Baku.
During the meeting, the Ministers exchanged views on the latest situation in the region in connection with the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart that Armenia fired on Azerbaijani civilians despite agreements on a humanitarian ceasefire, again targeted Azerbaijani settlements after the Geneva meeting, ignoring the call of the OSCE Minsk Group co-chairs, and grossly violated international humanitarian law.
The ministers stressed the importance of ending the occupation of Azerbaijani territories in accordance with the requirements of the UN Security Council resolutions to ensure sustainable peace in the region.