No:395/25, Nazir Ceyhun Bayramovun TÜRKPA-nın yeni baş katibi Ramil Həsən ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) yeni baş katibi Ramil Həsəni qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ramil Həsəni belə bir mötəbər quruma baş katib təyin edilməsi münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə TÜRKPA çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, Assambleyanın hazırkı və gələcək fəaliyyəti, üzv ölkələr arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov TÜRKPA-nın türk dövlətləri arasında mövcud qardaşlıq və dostluq əlaqələrinin parlamentlərarası səviyyədə inkişafı baxımından vacib platforma olduğunu diqqətə çatdıraraq, dövlətlərimiz arasında siyasi, iqtisadi, sosial, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsində parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Türk dövlətləri arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların artırılmasının regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb. TÜRKPA-nın digər parlamentlərarası əməkdaşlığa məsul təşkilatlarla əməkdaşlığının əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:395/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Secretary General of TURKPA Ramil Hasan
15 October 2025 19:19
On 15 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Secretary General of the Parliamentary Assembly of Turkic States (TURKPA) Ramil Hasan.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ramil Hasan on his appointment as Secretary General of such a prestigious organization and wished him success in his activities.
During the meeting, an exchange of views was held on cooperation within TURKPA, the current and future activities of the Assembly, and prospects for expanding inter-parliamentary cooperation among member states.
Minister Jeyhun Bayramov noted that TURKPA is an important platform for the development of brotherly and friendly relations among Turkic states at the inter-parliamentary level and emphasized the importance of parliamentary diplomacy in expanding cooperation among our states in political, economic, social, cultural, humanitarian and other fields.
It was noted that increasing contacts at various levels among Turkic states contributes to mutually beneficial cooperation within regional and international organizations. The importance of TURKPA’s cooperation with other organizations responsible for inter-parliamentary cooperation was emphasized.