No:395/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qətər Dövlətinin Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani ilə görüşünə dair məlumatı
18 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində Qətər Dövlətinin Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani ilə görüşüb.
Hər iki tərəfdən geniş tərkibli nümayəndə heyətlərinin iştirak etdiyi görüşdə Azərbaycan Respublikası və Qətər Dövləti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi üzrə, habelə regional məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qarşı tərəfi səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Qətər Dövləti ilə münasibətlərin inkişafına yüksək önəm verdiyini qeyd edib və ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi dialoqu məmnunluqla vurğulayıb. Həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli səviyyələrdə dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrini bölüşdüyümüzü bildirən nazir Ceyhun Bayramov, keçmiş münaqişənin həlli ilə bağlı Qətərin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə verdiyi davamlı dəstəyinə görə təşəkkür ifadə edib.
Qətər Dövlətinin Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə çox məhsuldar keçirildiyini qeyd edib. O, ölkə üçün çox önəmli bir gündə Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq bildirib və Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 30-cu ildönümü münasibətilə səmimi təbriklərini səsləndirib. Qətərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstək bir daha nazir şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani tərəfindən səsləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən münaqişə sonrası bölgədəki inkişaf, üçtərəfli bəyanatların yerinə yetirilməsi və bu xüsusda Azərbaycan tərəfindən görülən tədbirlər, eləcə də 30 ilə yaxın davam edən işğal zamanı Azərbaycan ərazilərində Ermənistan tərəfindən törədilən sistematik dağıntılar, tarixi, mədəni və dini irsimizin izlərinin silinməsi cəhdləri, qeyri-qanuni fəaliyyət, ərazilərin kütləvi şəkildə minalarla çirkləndirilməsi və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycan hökuməti tərəfindən azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Görüşdə tərəflər, iki ölkə arasında iqtisadi, ticarət, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu sahəsində, habelə alternativ enerji, nəqliyyat bağlılığı, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və mövcud potensialdan istifadə edilməsi məsələlərini müzakirə ediblər. Cari səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında Birgə İqtisadi, Ticarət və Texniki Komissiyanın iclasının keçirilməsinin ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafına müsbət töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Görüşün sonunda nazirlər “Azərbaycan respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında ümumvətəndaş pasportlarına malik şəxslərin viza tələbindən azad edilməsi haqqında saziş” imzaladılar.

Press release 18 October 2021 14:25
No:395/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani
18 October 2021 14:25
On October 18, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani during the latter’s official visit to Azerbaijan.
In the meeting with the participation of delegations from both sides, the parties exchanged views on the agenda of bilateral cooperation between the Republic of Azerbaijan and the State of Qatar, as well as regional issues.
Sincerely welcoming his counterpart, Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with the State of Qatar and noted with satisfaction the high-level political dialogue between the countries. Emphasizing that the two countries share relations of friendship and cooperation at both bilateral and multilateral levels, Minister Jeyhun Bayramov thanked Qatar for its continued support for Azerbaijan’s just position on the settlement of the past conflict based on the international law.
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani told that the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan was very productive. He expressed his satisfaction for being in Azerbaijan in a very important day for the country and conveyed his sincere congratulations on the 30th Anniversary of the Restoration of Independence of the Republic of Azerbaijan. Qatar’s support for territorial integrity of Azerbaijan was once again voiced by the Minister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani.
Minister Jeyhun Bayramov broadly informed his counterpart on the current situation in the region, including post-conflict development in the region, implementation of tripartite statements and measures taken by Azerbaijan in this regard, acts of systematic destruction committed by Armenia on the Azerbaijan’s territories during the nearly 30 year long occupation, attempts to erase the traces of Azerbaijan’s historical, cultural and religious heritage, as well as illegal activities, massive contamination of territories with mines and other issues. The other side was informed about the restoration and reconstruction works carried out by the government of Azerbaijan in the liberated territories.
During the meeting, the sides discussed the issues of expanding cooperation between the two countries in the fields of economy, trade, mutual investment, including alternative energy, transport links, tourism, as well as the use of existing potential. It was noted that the holding of a meeting of the Joint Economic, Trade and Technical Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar during the current visit will make a positive contribution to the development of bilateral economic relations.
At the end of the meeting, the Ministers signed “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar on mutual abolition of visa requirements for persons holding general civil passports".