Mətbuat şərhi 10 dekabr 2019 09:30
No:395/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Səid Xan Mohmandı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
10 dekabr 2019 09:30
Görüşün əvvəlində səfir Səid Xan Mohmand ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu, əməkdaşlığın cari inkişaf səviyyəsi və perspektivləri barəsində fikir mübadiləsi apardılar. Azərbaycan ilə Pakistan arasında ənənəvi əməkdaşlıq sahələrində müsbət dinamikanın təşviq edilməsinin vacibliyi, habelə turizm, tranzit dəhlizləri və s. istiqamətlər üzrə zəngin potensialın mövcud olması qeyd edildi. Ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirilməsi və Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin xüsusi rol oynadığı barədə ümumi qənaətə gəlindi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli əlaqələrin inkişafının uğurla davam etdiyini vurğuladı. O, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətindəki beynəlxalq səylər kontekstində Pakistanın ənənəvi olaraq Azərbaycana göstərdiyi möhkəm dəstəyin iki dost ölkə arasında olan həmrəyliyin bariz nümunəsi kimi qeyd edib.
Pakistan səfiri, öz tərəfindən, Azərbaycanın onun təmsil etdiyi ölkəyə verdiyi dəstəyi və göstərdiyi səmimi münasibəti xüsusi minnətdarlıqla yada salıb.
Bu xüsusda, tərəflər BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsinin vacibliyini münaqişələrin nizama salınması üçün müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdilər.
Görüşdə, həmçinin tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.
Elmar Məmmədyarov səfir Səid Xan Mohmandın ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirdi və ona uğurlar arzu etdi.

Press release 10 December 2019 09:30
No:395/19, Minister Elmar Mammadyarov received Saeed Khan Mohmand, Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure
10 December 2019 09:30
At the beginning of the meeting, Ambassador Saeed Khan Mohmand expressed his gratitude for the support rendered to him to fulfill his diplomatic activities in Azerbaijan.
During the meeting, the sides expressed satisfaction over the current status of bilateral relations, the level of current development and perspectives of cooperation between both states. The importance of promoting positive dynamics in the areas of traditional cooperation between Azerbaijan and Pakistan, as well as a rich potential in tourism, transit corridors, etc., were pointed out. It was agreed that high-level visits and the activities of the Intergovernmental Commission play a special role in the further development of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov underlined the successful development of bilateral ties. He cited Pakistan's traditional support for Azerbaijan in the context of international efforts to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict as a vivid example of solidarity between the two friendly countries.
Ambassador Saeed Khan Mohmand, his turn, thanked Azerbaijan for the support and sincere attitude towards Pakistan.
In this regard, the parties stressed the exceptional importance of the implementation of the UN Security Council's resolutions for the settlement of conflicts.
At the meeting, the sides exchanged their views on other regional and international issues of mutual interest.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of Ambassador Saeed Khan Mohmand in the development of bilateral relations and wished him every success.