No:392/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının (Aİ) xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə mətbuat katibi Peter Stanonun iddialarına dair şərhi
28 sentyabr 2024 11:24
Avropa İttifaqının (Aİ) xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə mətbuat katibi Peter Stanonun Ermənistanın “Armenpress” xəbər agentliyinin sualına cavabında Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyasının mandatı və Ermənistanın militarizasiyası barədə səsləndirdiyi fikirlər tamamilə əsassız və qəbuledilməzdir.
Avropa İttifaqı rəsmisinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fikirlərini yanlış və açıq qərəzlə şərh etməsini qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanın razılığı ilə yaradılmış missiyanın mandatının heç bir əsas olmadan genişləndirilərək, onun guya bölgədə sülh və Azərbaycanla-Ermənistan arasında normallaşma prosesinə dəstək rolunun olması fikirləri bu missiyadan necə sui-istifadə edildiyini göstərir.
Anti-Azərbaycan təbliğat aləti kimi fəal şəkildə istismar edilən bu missiya Azərbaycanın Ermənistan ilə apardığı normallaşma prosesində hər hansı bir rola malik ola bilməz.
Aİ missiyası təsis edilən gündən müxtəlif vədlərə baxmayaraq, missiya Azərbaycanın legitim maraqlarını nəzərə almayıb, missiya fəaliyyəti qarşılıqlı inam və etimadı təmin etməyib.
Aİ Missiyasının rəhbəri dəfələrlə Ermənistan tərəfinin yalan və böhtan dolu iddialarını əsas tutaraq, guya Azərbaycanın hər hansı bir hücuma hazırlaşdığı barədə fikirlər səsləndirdiyi, Aİ Missiyasının əsas vəzifəsinin “Ermənistanı Azərbaycandan qorumaq” kimi təqdim edildiyi, bununla normallaşma prosesinə xələl gətirdiyi hər kəsə məlumdur. Bu mühitdə, Ermənistan tərəfi Aİ Missiyasının mövcudluğundan sui-istifadə etməkdədir.
Bununla yanaşı, bütün dünyada öz işğalçılıq siyasəti, Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın hərbi təcavüzü ilə tanınan Ermənistanın hərbiləşdirilməsinə yönəlmiş və daha böyük hərbi təchizatlara (öldürücü və hücum tipli silah növləri daxil olmaqla) dair yeni vədlərin də yer aldığı kampaniya Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə təhdiddir. Bu prosesə Avropa İttifaqı mətbuat katibinin bəraət qazandırması narahatlıq mənbəyidir.
Qonşularına qarşı ərazi iddialarından əl çəkməyən Ermənistanın strateji hücum silahları əldə etməsi daxil olmaqla, kütləvi şəkildə hərbiləşmə siyasətinə son qoyulmaması bölgədə növbəti gərginliyin yaradılması səyləri kimi qiymətləndirilə bilər.
Azərbaycan bölgədə beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsipləri əsasında davamlı sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin tərəfdarıdır. Sülhə təhdid törədən addımların qətiyyətlə qarşısının alınması zəruridir.

No:392/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the claims of Peter Stano, European Union (EU) Spokesperson for foreign affairs and security policy
The opinions expressed by Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union (EU) in response to the question of the Armenian news agency "Armenpress" about the mandate of the European Union Mission in Armenia and the militarization of Armenia, are completely groundless and unacceptable.
We resolutely reject the false and biased interpretation of the views of the President of the Republic of Azerbaijan by the official of the European Union.
The expansion without any basis, of the mandate of the Mission created with the consent of Azerbaijan, and the idea that it is supposed to play a role in supporting peace in the region and the normalization process between Azerbaijan and Armenia demonstrates how this Mission has been misused.
This Mission, which is actively exploited as an anti-Azerbaijani propaganda tool, cannot have any role in Azerbaijan's normalization process with Armenia.
Despite various promises since the establishment of the EU Mission, they ignored the legitimate interests of Azerbaijan, and the Mission’s activities did not ensure mutual trust and confidence.
It is known to everyone that the Head of the EU Mission has repeatedly voiced opinions that Azerbaijan is preparing for any attack based on the false and slanderous claims of the Armenian side, and that the main task of the EU Mission is presented as "protecting Armenia from Azerbaijan,” thereby undermining the normalization process. In this environment, the Armenian side is abusing the presence of the EU Mission.
Moreover, the campaign aimed at the militarization of Armenia, which is known throughout the world for its policy of aggression, nearly 30 years of military occupation against Azerbaijan, and new promises of greater military supplies (including lethal and offensive weapons) is a threat to Azerbaijan's national security. The European Union Spokesperson's justification of this process is a source of concern.
Non-termination of massive militarization policy, including the acquisition of strategic offensive weapons by Armenia that does not give up its territorial claims against its neighbors, can be considered as efforts to create further tension in the region.
Azerbaijan is a supporter of sustainable peace, stability and security in the region based on the basic norms and principles of international law. It is necessary to resolutely prevent steps that threaten peace.