No:392/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov, Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında keçirilmiş üçtərəfli görüşə dair məlumatı
14 oktyabr 2021-ci il tarixində Minsk şəhərində keçirilən MDB Xarici İşlər nazirləri Şurasının iclasında iştirakı çərçivəsində Rusiya tərəfinin təşəbbüsü və vasitəçiliyi ilə Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət və iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı mövqeyini səsləndirib. Nazir 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il tarixlərində imzalanmış üçtərəfli bəyanatların tam icra edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşmasına hazır olduğumuz ifadə edilib. Bu xüsusda, Azərbaycanın Ermənistan ilə sərhədlərinin delimitasiyası prosesi üzrə danışıqlara başlanılmasının əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Həmçinin regionda bütün nəqliyyat kommunikasiyaların açılması üzrə razılaşmaların yerinə yetirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov azad edilmiş ərazilərdə insan həyatına birbaşa təhdid olan mina təhlükəsi mövzusunu qeyd edərək, bu xüsusda, Ermənistan tərəfindən dəqiq mina xəritələrinin təqdim edilməsinin zəruriliyini bildirib. Nazir, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri barədə danışıb.

No: 392/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the trilateral meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan
On October 14, 2021, in the margins of the CIS Council of Foreign Ministers meeting in Minsk the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan by the initiative and mediation of the Russian side.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov voiced Azerbaijan’s position on the post conflict situation in the region and the normalization of relations between the two countries. Minister stressed the importance of full implementation of the Trilateral Statements signed on November 10, 2020 and January 11, 2021.
The readiness of Azerbaijan to normalize relations with Armenia on the basis of respect for the principles of international law, in particular the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders was noted. In this regard, the importance of starting negotiations on the delimitation process of Azerbaijan-Armenia borders was expressed. The importance of implementation of the agreements on the opening of all transport communications in the region was also highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov noted the direct threat of landmines to human life in the liberated territories, and stressed the need for Armenia to provide accurate mine maps.
The Minister also spoke about the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories.