No:390/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Almaniya arasında mövcud ikitərəfli münasibətlər, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Qarşı tərəf həmçinin Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına ev sahibliyi çərçivəsində görülmüş işlər barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistan Konstitusiyası və qanunverici sənədlərində ölkəmizə qarşı davam edən ərazi iddialarının, habelə bu ölkənin sürətli silahlanmasının sülh gündəliyinə hədə törədən təhdidlər olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:390/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Annalena Baerbock, Minister for Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany
27 September 2024 23:52
On 27 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Annalena Baerbock, Minister for Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, existing bilateral relations between Azerbaijan and Germany, as well as the current situation in the region in the post-conflict period, were discussed.
The other side was also informed in detail about the works carried out within the framework of Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Minister Jeyhun Bayramov, speaking about the current situation in the region in the post-conflict period, the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process, stressed that the continuing territorial claims against our country in the Constitution of Armenia and legislative documents, as well as the rapid armament of this country, are threats posing danger to the peace agenda.