NO:389/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Qoşulmama Hərəkatının 60 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən yüksək səviyyəli görüş ilə bağlı sədr ölkə tərəfindən yayılmış xülasə sənədi barədə məlumatı
13 oktyabr 2021 23:03
11-12 oktyabr 2021-ci il tarixində Qoşulmama Hərəkatının 60 illik yubileyi ilə əlaqədar Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüşlə bağlı Hərəkatın sədri qismində Azərbaycan tərəfindən xülasə sənədi yayılıb.
Sənəddə iştirakçı üzv və müşahidəçi ölkələlərin, təşkilatların, habelə qonaq ölkə və təşkilatların Azərbaycan və Serbiya tərəfindən birgə təşkil olunan görüşün əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdikləri qeyd olunur. Burada, 1961-ci il Belqrad Konfransının tarixi əhəmiyyətinə diqqət yetirilərək, Qoşulmama Hərəkatının Bandunq Prinsiplərinə uyğun olaraq bütün dövlətlərin sülh şəraitində birgə yaşayışı və dayanıqlı inkişafın təşviq olunması məqsədi və Hərəkatın əsasını qoyan şəxslərin uzaqgörən müdrikliyi və qətiyyəti nəticəsində dünyanın ikinci böyük siyasi platformasının yaradılması təqdir edilir.
Beynəxalq sülh və təhlükəsizliyə olan yeni hədə və təhdidlərə rəğmən hal-hazırda Qoşulmama Hərəkatının artmaqda olan effektivliyi, möhkəmlənən birliyi və müasir çağırışlara uyğunlaşdığı məmnunluqla ifadə edilir.
Tədbir iştirakçılarının beynəlxalq vəziyyəti, o cümlədən beynəlxalq hüquqa hörmətsizliklə müşayiət olunan artmaqda olan siyasi gərginlik, ayrıseçkilik, irqçilik və ksenofobiyanın artımının davam etməsi, COVİD-19 pandemiyası və onun dünya dövlətlərinin sosial-iqtisadi vəziyyətinə təsiri və s. təhlil edərək qlobal səylərin çoxtərəflilik, beynəlxalq əməkdaşlıq və həmrəylik ruhunda səfərbər edilməsinin əhəmiyyətini vurğuladıqları sənəddə öz əksini tapır.
Burada, həmçinin tədbir iştirakçılarının QH-nin hazırkı sədri qismində Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən irəli sürülmüş təşəbbüslərin, o cümlədən COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizə sahəsində, eləcə də pandemiya sonrası bərpa ilə əlaqədar təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirdikləri vurğulanır.
İştirakçı ölkələrin QH-nin Azərbaycan sədrliyinin, qlobal ehtiyacların qarşılanmasında təsirli töhfəni təmin etmək üçün Hərəkatın beynəlxalq müstəvidəki rolunun və fəaliyyətinin artırılmasına yönəlmiş səylərini dəstəklədikləri sənəddə qeyd olunur.
Onu da bildirmək istərdik ki, yüksək səviyyəli tədbir çərçivəsində baş verən əsas hadisələrdən biri də Azərbaycan sədrliyinin təşəbbüsü ilə bir müddət öncə yaradılmış QH Gənclər Şəbəkəsinin pandemiya sonrası bərpa dövrü ilə əlaqədar Hərəkatın üzv ölkələrinin rəhbərlərinə öz tövsiyələrini təqdim etmələri oldu. Vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan sədrliyinin təşəbbüsü ilə QH-nin Gənclər Şəbəkəsinin yaradılması yüksək səviyyəli tədbirin bir çox iştirakçıları tərəfindən edilən çıxışlarda alqışlanıb.

NO:389/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Chair’s Summary, distributed by the chairmanship in connection with the high-level meeting dedicated to the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement
13 October 2021 23:03
On October 11-12, 2021, in connection with a High-Level Commemorative Meeting in Belgrade dedicated to the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement, the Azerbaijani side, as chairman of the Movement, circulated a Chair’s Summary.
The document notes that the participating member and observer countries, organizations, as well as guest countries and organizations highly appreciated the importance of the meeting organized jointly by Azerbaijan and Serbia. Elaborating on the historical significance of the 1961 Belgrade Conference, the noble goal of peaceful coexistence and sustainable development of all nations in accordance with the Bandung Principles of the Non-Aligned Movement and the creation of the second largest political platform in the world as a result of the far-sighted wisdom and determination of founding fathers of the Movement is commended in the document.
The document expressed the satisfaction with continued relevance, strengthened unity and increased effectiveness of the Non-Aligned Movement nowadays, in view of the persisting and emerging threats and challenges to international peace, security and sustainable development.
The document notes that the participants of the event, having analyzed the international situation, including the continuing growth of political tension, discrimination, racism and xenophobia, accompanied by disrespect for international law, the COVID-19 pandemic and its impact on the socio-economic situation of the states of the world, etc., stressed the importance of mobilizing global efforts in a spirit of multilateralism, international cooperation and solidarity.
It is also noted that the participants praised the initiatives put forward by the President of the Republic of Azerbaijan as the current chairman of the Non-Aligned Movement, including in the fight against the COVID-19 pandemic, as well as post-pandemic recovery.
The document notes that the participating countries support the efforts of the Azerbaijani chairmanship in the Non-Aligned Movement, aimed at enhancing the role and activities of the Movement in the international arena to ensure an effective contribution to meeting global needs.
We would also like to note that one of the important developments that took place within the framework of the commemorative meeting was the presentation by the Youth Network of the Non-Aligned Movement, established some time ago upon the initiative of the Azerbaijani chairmanship, of its recommendations to the leaders of the Movement's member countries in connection with the post pandemic recovery period. We would like to emphasize that the creation of the Youth Network of the Non-Aligned Movement at the initiative of the Azerbaijani chairmanship was highly appreciated in the speeches made by many participants of the high-level event.