No:389/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in 26-cı Nazirlər Şurasının iclasında çıxışı
06 dekabr 2019 06:14
Bratislava, 5-6 Dekabr 2019
İlk növbədə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Zati-aliləri cənab Miroslav Layçakı ATƏT Nazirlər Şurasının 26-cı iclasının yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbrik etmək istərdim. Həmçinin, mən ATƏT-in sədrliyi vəzifələrini üzərinə götürən Albaniya həmkarıma hər cür uğurlar arzulayıram.
Fürsətdən istifadə edərək, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasını ATƏT Nazirlər Toplantısına qonaq qismində dəvət etdiklərinə görə Slovakiya sədrliyinə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Biz qəti şəkildə əminik ki, hərtərəfli regional əməkdaşlıq mexanizmi kimi Türk Şurasının ATƏT-in işində fəal iştirakı hər iki təşkilatın ortaq məqsədlərinə nail olmağa öz töhfəsini verəcək.
Biz kollektiv şəkildə etiraf etdik ki, beynəlxalq hüquq normalarına və ATƏT norma və prinsiplərinə əməl olunmaması Ümum-Avropa təhlükəsizlik arxitekturasında davam edən böhranın birbaşa səbəblərinin arxasında dayanır. Bu xüsusda, mən fəaliyyətdə olan sədr Layçakın ATƏT-in prinsipləri və öhdəliklərinin yenidən müzakirələrə açıq olmadığı və ATƏT məkanı boyunca insanlar üçün sabitliyi möhkəmləndirmək və münaqişələrin qarşısını almaq istiqamətində işimizin əsasını təşkil etməkdə qalmalı olduğu barəsində müraciətinə qoşuluram. Helsinki Yekun aktından başlayaraq ATƏT-in əsas sənədlərində təsbit olunmuş prinsiplərə şərtsiz hörmət heç bir istisna, ikili standart, coğrafi və ya digər imtiyazlar olmadan bərpa edilməlidir. Bu ikili standartlar mövcud olana qədər, ATƏT – bu məqsədlə nə qədər qərarlar qəbul etməyimizdən, sözlər verməyimizdən asılı olmayaraq – münaqişələrin qarşısının alınması və həlli üçün təsirli bir mexanizm olmaqdan uzaq olacaqdır. Gələcək ATƏT sədrliyini ATƏT məkanında bütün silahlı münaqişələrə dair ATƏT prinsipləri və öhdəliklərini bərabər şəkildə tətbiq etmək üçün iştirakçı dövlətlərlə işləməyə çağırıram. Azərbaycan vasitəçilərdən münaqişənin həlli üçün əsas kimi bu məqsədə dəstək vermələrini və öz mandatlarına uyğun olaraq ciddi şəkildə fəaliyyət göstərmələrini gözləyir.
Azərbaycan, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna ərazilərində həll olunmamış münaqişələr sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhlükə yaradır. Bütün bu münaqişələr, istisnasız olaraq müvafiq dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmət əsasında, onların beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində, Helsinki Yekun Aktında təsbit edilmiş beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri əsasında həll edilməlidir.
Təəssüf ki, Milanda keçirilən son Nazirlər toplantısından bəri, Şuraya Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində hər hansı bir konkret irəliləyiş barədə məlumat verə bilmirəm. Cəbhə xəttindəki nisbətən sakit vəziyyət, Minsk Qrupu həmsədrlərinin özləri tərəfindən qeyri-sabit və qəbuledilməz adlandırılan işğala əsaslanan mövcud status-kvo vəziyyətinin hüdudlarından kənara çıxmağa imkan verə biləcək, münaqişənin həllində irəliləyiş yaratmadı.
Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində yüz minlərlə məcburi köçkün etnik təmizləmə siyasəti səbəbindən evlərindən didərgin düşdü. Bu xüsusda, Ermənistan tərəfindən girov götürülən və işgəncələrə və digər alçaldıcı rəftara məruz qalan Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin işini xüsusi qeyd etmək istərdim. Ermənistan, hətta “hamının hamıya” prinsipi əsasında da onları azad etməkdən inadla imtina edir.
Son bir ildə Ermənistan rəhbərliyinin təxribatçı bəyanat və hərəkətlərə əl ataraq sülh prosesini pozmaq üçün ardıcıl cəhdlərinin şahidi olduq. Ermənistanın baş nazirinin “Qarabağ Ermənistandır. Nöqtə” kimi bəyanatı sülh yolu ilə həll etmə anlayışına ziddir və qəti şəkildə pislənilməlidir.
Ermənistanın birgə razılaşdırılmış ATƏT sənədləri ilə, xüsusən də ATƏM Şurasının 24 mart 1992-ci il tarixli Birinci Əlavə Yığıncağının Qərarı ilə əsası qoyulmuş danışıqların formatını dəyişdirmək cəhdi sülh prosesi üçün açıq təhdid olaraq qalır. Bu sənədlər birmənalı şəkildə göstərir ki, Ermənistan və Azərbaycan münaqişənin iki tərəfidir, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki azərbaycanlı və erməni icmaları isə iki maraqlı tərəfdir. Erməni icmasını "Dağlıq Qarabağ xalqı" kimi təqdim etmək cəhdləri bölgənin yerli Azərbaycanlı icmasının mövcudluğunu inkar edir və onların bölgənin gələcəyi üzrə qərar qəbulu prosesinin tərkib hissəsi olmaq hüququnu şübhə altına alır. Belə bir mövqe etnik təmizləmənin nəticələrini qanuniləşdirmək məqsədi güdür və beynəlxalq insan hüquqları fəlsəfəsinə – yəni bütün insan hüquqları universal, bölünməz, qarşılıqlıdır və heç kim başqalarının hüquq və azadlıqları hesabına fərdi və ya kollektiv hüquq tələb edə bilməz yanaşmasına – açıq şəkildə ziddir.
Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə bu ərazilərin fiziki, mədəni və demoqrafik xarakterinin dəyişdirilməsinə yönəlmiş qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlə məşğul olmağa davam edir. Qlobal Militarizasiya İndeksinə görə, Ermənistan ATƏT məkanında ən hərbiləşdirilmiş dövlətdir və dünya miqyasında üçüncü yeri tutur. Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin işğalını saxlamaq üçün öz ÜDM-dən hərbi məqsədlər üçün ATƏT-in iştirakçı ölkələrinin hər hansı birindən daha çox pul xərcləyir. Onun Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz hərbi fəaliyyəti və hərbi quruculuğu münaqişənin həllinə maneədir və bölgədəki qeyri-sabitlik mənbəyi olaraq qalır.
Son Nazirlər Şurasından bəri, biz yalnız iki həftə bundan öncə Ermənistan və Azərbaycandan olan jurnalistlərin qarşılıqlı səfərləri kimi, humanitar sahədə müəyyən tədbirləri razılaşdıra və həyata keçirə bildik. Bununla belə, siyasi proses durğunluq vəziyyətində qalarsa, bu cür addımlar heç bir nəticə verə bilməz. Onlar əsaslı danışıqlar prosesini əvəz edə bilməzlər.
Münaqişənin həllinə dair Azərbaycanın mövqeyi tutarlıdır və o, Nazirlər Şurasında iştirak edən dövlətlər arasında paylanan Memorandumda əksini tapmışdır (SEC.DEL / 575/19). Xatırladım ki, münaqişənin həlli prosesi mərhələli yanaşmaya əsaslanır. Bu yanaşmanın alternativi yoxdur, çünki bu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və ATƏT-in qərarlarına, xüsusən münaqişənin siyasi həlli üçün yeganə hüquqi çərçivəni təşkil edən 1994-cü ildə Budapeşt Sammitinin qərarına əsaslanır.
İlk addım münaqişənin əsas nəticələrinin aradan qaldırılmasıdır, bununla da ilk növbədə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Dağlıq Qarabağ regionundan və Azərbaycanın işğal edilmiş digər ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması təmin olunmalıdır. Ardınca məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətlə öz evlərinə, mülklərinə, o cümlədən Dağlıq Qarabağ regionuna qayıtması, həmin ərazilərin qarşılıqlı istifadəsi, bərpası və iqtisadi inkişafı üçün regionda bütün kommunikasiyaların açılması təmin olunmalıdır.
Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması, Azərbaycanın Konstitusiyasına və qanunvericiliyinə uyğun olaraq, Azərbaycanın daxilində Dağlıq Qarabağ bölgəsinin əhalisi üçün özünüidarəetmə statusu hazırlamaq və müəyyənləşdirmək üçün yaxşı bir fürsət təmin edəcəkdir. Belə bir status bölgədəki erməni və azərbaycanlı icmalarının dinc yanaşı yaşamasını təmin etməli və hər kəsə bərabərhüquqlu və ayrı-seçkilik edilmədən insan hüquqlarının və əsas azadlıqların tam şəkildə həyata keçirilməsini təmin etməlidir.
Statusun müəyyən edilməsi hüquqi proses çərçivəsində dinc şəraitdə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi əhalisinin, yəni erməni və azərbaycanlı icmalarının birbaşa, tam və bərabər iştirakı ilə və yalnız Azərbaycan Respublikası Konstitusiyası çərçivəsində Azərbaycan hökuməti ilə qarşılıqlı əlaqədə həyata keçirilməlidir.
Ermənistanın status məsələsini ön plana çıxarmaq üçün səy göstərməsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri ilə qəbul edilmiş ATƏT-in qərarlarına ziddir və əslində sülh prosesinə və Minsk Qrupu həmsədrlərinin mandatına zərbədir.
Münaqişənin həlli yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür. Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalı həll yolu deyil və heç vaxt Ermənistanın istədiyi siyasi nəticəni verməyəcəkdir.

Press release 06 December 2019
No:389/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan 26th Ministerial Council of the OSCE
Bratislava, 5-6 December 2019
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Miroslav Lajčák, the Chairperson-in- Office of the OSCE for excellent organization of the 26th Meeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to my Albanian colleague, who takes the helm of OSCE Chairmanship in 2020.
Taking this opportunity, I would like to express our gratitude to the Slovak Chairmanship for inviting the Cooperation Council of Turkic Speaking States to the OSCE Ministerial Meeting, as a guest. We firmly believe that active participation of the Turkic Council, as a comprehensive regional cooperation mechanism, in the work of the OSCE will contribute to the attainment of common goals shared by the two organizations.
We have collectively recognized that non-compliance with international law and OSCE norms and principles lies behind the immediate causes of conflicts and ongoing crisis of pan-European security architecture. In this regard, I join the appeal of Chairman-in-Office Lajčák that the OSCE's principles and commitments are not open for re-negotiation and must remain at the core of our work to prevent conflict and foster stability for people throughout the OSCE area. Unconditional respect for the principles enshrined in the core OSCE documents starting from the Helsinki Final Act, without any exception, double standards, geographic or any other preferences must be restored. Until these double standards exist, OSCE will be far from being an effective mechanism of conflict prevention and resolution, no matter how often we pledge or adopt decisions to this end. I urge the incoming OSCE Chairmanships to work with participating States towards applying equally the OSCE principles and commitments to all armed conflicts in OSCE area. Azerbaijan also expects the mediators to support this objective as a basis for the resolution of conflicts and to act strictly in accordance with their respective mandates.
Unresolved conflicts in the territories of Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine pose a serious threat to peace and security. All these conflicts, without exception, must be resolved exclusively on the basis of the norms and principles of international law, as enshrined in the Helsinki Final Act, in full respect for the sovereignty and territorial integrity of the affected States within their internationally recognized borders.
Unfortunately, since the last Ministerial Meeting in Milan, I cannot report to the Council any tangible progress towards the resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict. Relatively calm situation along the front line did not translate into progress in conflict resolution that would allow moving beyond the current status-quo of occupation, which Minsk Group Co-Chairmen themselves called unsustainable and unacceptable.
As a consequence of the occupation of Azerbaijani territories, hundreds of thousands of IDPs remain expelled from their homes due to the ethnic cleansing policy. In this context, I wish to highlight the case of the two of them- Dilgam Askerov and Shahbaz Guliyev, who were taken hostage by Armenia and subjected to torture and other degrading treatment. Armenia stubbornly rejects to release them, even on the basis of “all for all” principle.
Over the past year we have witnessed consistent attempts by the leadership of Armenia to derail the peace process by resorting to provocative statements and actions. The statement by Armenia’s Prime Minister that “Karabakh is Armenia. Period” runs counter to the very concept of a peaceful settlement and should be resolutely condemned.
The attempt by Armenia to change the format of negotiations established by the collectively agreed OSCE documents, in particular the Decision of the First Additional Meeting of the CSCE Council of 24 March 1992 remains an open challenge to the peace process. These documents unequivocally establish that Armenia and Azerbaijan are the two parties to the conflict, while the Azerbaijani and Armenian communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan are the two interested parties. Attempts to portray the Armenian community as “the people of Nagorno-Karabakh” deny the very existence of the indigenous Azerbaijani community of the region and question their inalienable right to be part of a process of deciding the future of the region. Such a position aims at legitimizing the results of the ethnic cleansing, and openly contradicts the philosophy of international human rights law that all human rights are universal, indivisible, interrelated and interdependent and no one can claim for an individual or collective right at the expense of rights and freedoms of others.
Armenia continues to engage and facilitate illegal economic and other activities in the occupied territories aimed at changing physical, cultural and demographic character of those territories. According to the Global Militarization Index, Armenia is the most militarized state in the OSCE area and ranks the third globally. Armenia spends more from its GDP for military purposes than any other OSCE participating State to sustain the occupation of the Azerbaijani territories. Its illegal military activities and build-up in the occupied territories of Azerbaijan are obstacles to the settlement of the conflict and remain a source of instability in the region.
Since the last Ministerial Council, we have only managed to agree and implement certain measures in humanitarian sphere, like mutual visits of journalists from Armenia and Azerbaijan that took place two weeks ago. However, such moves cannot produce any tangible result, if the political process remains stagnated. They cannot be a substitute to substantive negotiation process.
The position of Azerbaijan towards the resolution of the conflict is consistent and is reflected in the Memorandum that was distributed among participating States at this Ministerial Council (SEC.DEL/575/19). Let me remind, that the conflict resolution process is based on a step-by-step approach. This approach has no alternative because it is based on the related UN Security Council resolutions and the OSCE decisions, in particular the Budapest Summit decision of 1994, which form the only legal framework for a political settlement of the conflict.
The first step shall be the elimination of the major consequences of the conflict, thus ensuring immediate, complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan, to be followed by the return of the displaced Azerbaijani population to their homes and properties in safety and dignity, including into the Nagorno-Karabakh region, opening of all communications in the region for mutual use and rehabilitation and economic development of these territories.
Withdrawal of Armenian troops from Azerbaijani lands will provide a good opportunity to elaborate and define the status of self-rule for the population of the Nagorno-Karabakh region within Azerbaijan, in accordance with the Constitution and legislation of Azerbaijan. Such a status must ensure peaceful coexistence of the Armenian and Azerbaijani communities of the region and guarantee full enjoyment by all of human rights and fundamental freedoms on an equal and non-discriminatory basis.
The definition of the status shall take place in peaceful conditions through a legitimate process with direct, full and equal participation of the population of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, namely, the Armenian and Azerbaijani communities, and in their interaction with the Government of Azerbaijan exclusively in the framework of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Armenia’s persistent attempt to put forward the issue of status is contrary to the decisions of OSCE endorsed by the UN Security Council resolutions and essentially is a blow to the peace process and to the mandate of the Minsk Group Co-Chairmen.
The resolution of the conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia.