No:388/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İspaniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Ümumdünya Turizm Təşkilatının Baş katibi Zurab Pololikaşvili ilə görüşünə dair məlumatı
07 sentyabr 2022 20:01
7 sentyabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İspaniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Ümumdünya Turizm Təşkilatının (ÜTT) Baş katibi Zurab Pololikaşvili ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın turizm sahəsinin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini və bu xüsusda ÜTT ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin önəmli olduğunu bildirib. Nazir Ceyhun Bayramov, son illər ərzində ölkəmizdə turizm üzrə infrastrukturun inkişafı istiqamətində genişmiqyaslı işlərin görüldüyünü qeyd edib. Azərbaycanın ölkə və regional səviyyədə turizm sahəsində təhsil və təlim imkanlarının artırılmasında maraqlı olduğu Baş katibin diqqətinə çatdırılıb. Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfə ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə turizm sahəsində imkanlar barədə məlumat verib.
ÜTT Baş katibi Zurab Pololikaşvili Azərbaycanda, habelə regionda turizmin inkişafı potensialının yüksək olduğunu və ölkəmizlə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə və tədbirlərin təşkilinə hazır olduqlarını bildirib. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi və aidiyyəti qurumlarla birlikdə təhsil və innovasiya sahələrində proqramların həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın ÜTT-nin qərarverici orqanlarında təmsilçiliyi, birgə tədbirlərin və konfransların təşkili məsələləri, beynəlxalq təşkilatlarda turizm sahəsində təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:388/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the World Tourism Organization Zurab Pololikashvili within the framework of his official visit to Spain
07 September 2022 20:01
On September 7, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the World Tourism Organization (WTO) Zurab Pololikashvili as part of his official visit to Spain.
Minister Jeyhun Bayramov informed that Azerbaijan attaches great importance to the development of tourism and that cooperation with the WTO is important in this regard. Minister Jeyhun Bayramov noted that large-scale works have been done in the direction of tourism infrastructure development in our country in recent years. It was brought to the attention of the Secretary General that Azerbaijan is interested in increasing education and training opportunities in the field of tourism at the national and regional level. Minister Jeyhun Bayramov also informed the other party about the opportunities in the field of tourism in the liberated territories of our country.
WTO Secretary General Zurab Pololikashvili mentioned that there is a high potential for the development of tourism in Azerbaijan, as well as in the region, and that they are ready to implement joint projects and organize events with our country. In this regard, the importance of implementing programs in the fields of education and innovation together with the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan and related institutions was emphasized.
At the meeting, views were also exchanged on the representation of Azerbaijan in the decision-making bodies of the WTO, the issues of organizing joint events and conferences, initiatives in the field of tourism in international organizations.