Mətbuat şərhi 12 oktyabr 2021
No:386/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə telefon danışığı barədə məlumatı
12 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasındakı münasibətlərin cari vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, son zamanlar müşahidə olunan, ölkələrimiz arasındakı dostluq münasibətlərinin səviyyəsinə uyğun olmayan ritorikanın zərərli olduğunu və bütün fikir ayrılıqlarının dialoq vasitəsilə həll edilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Nazirlər, ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyi prinsiplərinə hörmətin hər zaman rəhbər tutulmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Azərbaycan Respublikası vasitəsilə tranzit daşımalarına dair sualların aidiyyəti dövlət qurumları arasında birbaşa təmaslar vasitəsilə müzakirə edilməsi qənaətinə gəlinib.

Press release 12 October 2021 23:27
No:386/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
12 October 2021 23:27
On October 12, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian.
The Ministers exchanged views on the current state of relations between the two countries.
The sides noted the harmful rhetoric observed recently, which does not correspond to the level of friendly relations between our countries, and the need to resolve all differences through dialogue.
The Ministers stressed the importance of always respecting the principles of territorial integrity and sovereignty of the countries.
It was decided to discuss issues related to transit transportation through the Republic of Azerbaijan by the way of direct contacts between relevant government agencies.