No:386/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və ABŞ Dövlət katibinin müavini Stiven Biqan arasında telefon danışığına dair məlumatı
Bu ilin 28 oktyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və ABŞ Dövlət katibinin müavini Stiven Biqan arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfinin beynəlxalq humanitar hüquq qarşısındakı öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejiminə üçüncü dəfə riayət etmədiyini, eyni zamanda Bərdə şəhərində dinc Azərbaycan əhalisini qəsdən hədəfə aldığını vurğuladı. O, münaqişə zonasından çox uzaqda yerləşən şəhərlərin uşaqlar və qadınlar da daxil olmaqla, günahsız mülki əhalinin Vaşinqton görüşündən sonra və nəzərdə tutulan Cenevrə danışıqları ərəfəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dəfələrlə hücumlara məruz qaldığını qeyd etdi. Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin həmkarına Ermənistan tərəfindən xaincəsinə edilən raket hücumu nəticəsində mülki şəxslər arasında olan itkilər barədə məlumat verdi.
ABŞ dövlət katibinin müavini Stiven Biqan mülki itkilərdən ciddi narahatlığını dilə gətirdi və mülki şəxslərə qarşı hücumların yolverilməz olduğunu bildirdi. O, gərginliyin azaldılmasının və münaqişənin siyasi həllinə nail olmaq üçün tərəflərin müvafiq addımlar atmasının vacibliyini vurğuladı.

<p>No:386/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Secretary of State of the USA Stephen Biegun</p>
On October 28, 2020 a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Secretary of State of the USA Stephen Biegun.
During the telephone conversation Minister Jeyhun Bayramov stressed that in a gross violation of the agreed ceasefire for the third time, as well as the international humanitarian law, Armenia deliberately targeted the peaceful Azerbaijani population in Barda city. He noted that innocent civilians, including children and women of the cities situated far away from the conflict zone, have been repeatedly attacked by the armed forces of Armenia after the Washington meeting and on the eve of intended Geneva talks. Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart on the casualties among the civilians as a result of a treacherous Armenian missile attack.
US Deputy Secretary of State Stephen Biegun expressed serious concern over the civilian casualties and noted the inadmissibility of attacks against civilians. He stressed the importance for the parties to take appropriate steps to reduce the tensions and reach a political solution to the conflict.