No:386/16, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov öz rusiyalı həmkarı Sergey Lavrov ilə görüşüb (Az/Ru)
04 dekabr 2019 05:35
Bu ilin 3 dekabr tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə Bakıya rəsmi səfər edən Rusiya Federasiyası Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Təkbətək formatda başlanan fikir mübadiləsi sonra daha geniş tərkibdə davam etdirilib. Nümayəndə heyətləri çərçivəsində, həmçinin Azərbaycanın Rusiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlu və Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikov təmsil olunublar.
Nazirlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf edən çoxşaxəli Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin hər iki ölkənin maraqları və ümumiyyətlə regionun sabitliyi, habelə tərəqqi üçün yeni imkanların açılması baxımından önəmli olduğunu bildiriblər. Mütəmadi xarakter daşıyan Dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri və müxtəlif çoxtərəfli zirvə toplantıları çərçivəsində təmasları iki ölkə arasında təşəkkül tapmış intensiv dialoqun və əməkdaşlığın bariz nümunələri kimi qeyd edildi.
Həmçinin cari ilin 20-25 noyabr tarixlərində həyata keçirilən Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın Rusiyaya etdiyi rəsmi səfərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Səfərin nəticələrinə dair ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində yeni prioritet istiqamətin – innovasiya və yüksək texnologiyalar – müəyyən edilməsi, həmçinin iki ölkə arasında gənclərarası forumların ənənəyə çevrilməsi kimi vacib qərarların qəbul edilməsi Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi baxımından önəmli olduğu bildirilib.
Bu xüsusda, S.Lavrov ölkəmizə etdiyi hazırkı səfər zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini minnətdarlıq hissi ilə qeyd edərək, həmin qəbul zamanı olduqca məzmunlu və məhsuldar fikir mübadiləsinin aparıldığını məmnuniyyətlə söyləyib.
Rusiya naziri BMT, ATƏT, MDB və ölkələrimizin tərəfdaşlıq etdiyi digər ənənəvi formatlar çərşivəsində qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsinə sadiq olduğunu təqdirəlayiq hal kimi qeyd etdi. Eyni zamanda, S.Lavrov ölkəmizi Qoşulmama Hərəkatında sədrliyə başlaması münasibətilə təbrik edib, Azərbaycanın sədrliyi dövründə RF ilə QH arasında əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə dair ümid ifadə etdi.
Nazir E.Məmmədyarov öz tərəfindən Rusiya ilə ayrı-ayrı sahələr, o cümlədən sənaye, turizm, nəqliyyat və kommunikasiya, təhsil və s. istiqamətlər üzrə duran vəzifələrin yerinə yetirilməsinin vacibliyini bildirdi. İqtisadi əlaqələr üzərində dayanaraq, o, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin müsbət dinamika ilə seçildiyini xüsusilə vurğuladı. Bu baxımdan, Samur çayı üzərində tikilmiş yeni sərhəd körpüsünün tezliklə istifadəyə verilməsinin qarşılıqlı ticarətə və insanlararası təmaslara yeni təkan verəcəyi qeyd olundu.
Nazirlər Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın imzalanmasının bölgədə sülh, əmin-amanlıq və əməkdaşlıq iqliminin təmin edilməsi və təsərrüfat fəaliyyətinin genişləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söylədi. Bu baxımdan, Xəzəryanı ölkələrin əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi üzrə mövcud perspektivlər müzakirə edildi.
Tərəflər Azərbaycanla Rusiya arasında müxtəlif formatlarda, o cümlədən parlamentlərarası təmaslar, habelə müvafiq Nazirliklər və qurumlar arasında əməkdaşlıq şəklində aparılan dialoqun intensiv və səmimi xarakter daşıdığını söylədilər.
E.Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması istiqamətində substantiv danışıqların aparılmasının vacibliyini vurğulayaraq, Rusiya Federasiyası da daxil olmaqla ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin göstərdiyi vasitəçilik səylərinin real nəticə gətirəcəyinə dair ümid ifadə etdi.
S.Lavrov ölkəsinin münaqişənin dinc yolla nizama salınması üzrə vasitəşilik səylərinin davam etdirilməsini vacib hesab etdiyini və bu istiqamətdə fəal olmaq niyyətində olduğunu bildirdi.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə edildi.
Görüşün yekunlarına dair Nazirlər Azərbaycan və Rusiya XİN-ləri arasında 2020-ci il üçün məsləhətləşmələr planını imzaladılar. Eyni zamanda, Rusiya XİN başçısı Azərbaycan diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyinə həsr olunan xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.

04 December 2019 05:35
On December 3, 2019, a bilateral meeting was held between Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, who arrived in Baku on an official visit. The exchange of views started in a tête à tête format later continued in an expanded framework. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov were also represented in the delegations.
The Ministers noted that the multifaceted Azerbaijani-Russian relations developing at the level of a strategic partnership are important from the point of view of both – the interests of the two countries and the opening of new opportunities for stability and progress in the region as a whole. Mutual visits of the Heads of States and contacts on the sidelines of various Summits were highlighted as examples of the intensive dialogue and cooperation that developed between the two countries.
The importance of the recent official visit of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva to Russia, on November 20-25, was also emphasized. It was noted that the adoption as a result of the visit of such significant decisions as identifying a new priority area in the framework of bilateral cooperation – innovations and high technologies, as well as making Youth Forums a tradition is important for further deepening of the Azerbaijani-Russian cooperation.
In this regard, S.Lavrov expressing gratitude for being received during his current visit to our country by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, indicated that very meaningful and productive exchange of views took place at this meeting.
The Russian Minister, noted the practice of providing mutual support within the framework of the UN, OSCE, CIS and other traditional cooperation platforms of our countries as a laudable commitment. Along with this, S.Lavrov congratulated our country on the beginning of its Chairmanship in the Non-Aligned Movement and expressed hope for the further development of relations between the Russian Federation and the NAM during the period of Azerbaijan’s Presidency.
Minister Elmar Mammadyarov, from his part, noted the importance of implementing the goals of cooperation with Russia in various fields, including industry, tourism, transport and communications, education and other areas. Speaking about economic relations, he emphasized that the mutual trade turnover is showing positive dynamics. In this regard, it was pointed out that the soonest commissioning of a new border bridge across the Samur River will give a new impetus to mutual trade and people-to-people contacts.
Ministers said that the signing of the Convention on the legal status of the Caspian Sea is important in terms of ensuring peace, stability and cooperation in the region, as well as expanding economic activity. In this context, the existing prospects for further development of cooperation between the Caspian littoral countries were discussed.
The parties noted that the dialogue between Azerbaijan and Russia in various formats, including inter-parliamentary contacts, as well as cooperation between the relevant ministries and bodies, is intense and trustful.
E.Mammadyarov, emphasizing the importance of conducting substantive negotiations to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, expressed hope that the mediation efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs, including the Russian Federation, will produce tangible results.
S.Lavrov said that his country considers it necessary to continue mediation efforts with a view to the peaceful settlement of the conflict and intends to work actively in this direction.
Other regional and international issues of mutual interest were also discussed at the meeting.
Following the meeting, the Ministers signed a Consultation Plan between the Foreign Ministries of Azerbaijan and Russia for 2020. The Russian Foreign Minister also wrote his heartfelt words in the Memorial Book dedicated to the 100th anniversary of the Diplomatic Service of Azerbaijan.