No:381/25, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
29 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasının yeni təyin olunmuş xarici işlər naziri Yermek Koşerbayeva zəng edib.
Nazir Yermek Koşerbayevi xarici işlər naziri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib, ona yeni fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Nazirlər Azərbaycan-Qazaxıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə edib, ölkələrimiz arasında baş tutan ali və yüksək səviyyəli təmas və səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıblar. Ölkələrimiz arasında mövcud çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı üçün birgə səylərin davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə olunub.
Azərbaycan və Qazaxıstanın üzv olduqları regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub, cari ilin oktyabr ayında Qəbələdə keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatının Zirvə görüşünə hazırlıq barədə məlumat verilib.
Nazir Yermek Koşerbayev təbriklərə görə öz minnətdarlığını bildirib, ölkələrimiz arasında genişmiqyaslı əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini diqqətə çatdırıb.

No:381/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Yermek Kosherbayev
29 September 2025 17:05
On 29 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with the newly appointed Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Yermek Kosherbayev.
The Minister congratulated Yermek Kosherbayev on his appointment as Minister of Foreign Affairs and wished him success in his new activity.
The ministers expressed satisfaction with the level of Azerbaijan-Kazakhstan strategic partnership relations and emphasized that the high-level and top-level contacts and visits between two countries serve the development of cooperation. Confidence was expressed that joint efforts would be continued for the development of the existing multifaceted cooperation between two countries.
The importance of further strengthening cooperation within regional and international organizations of which Azerbaijan and Kazakhstan are members was noted, and information was provided on the preparations for the Summit of the Organization of Turkic States to be held in Gabala in October of this year.
Minister Yermek Kosherbayev expressed his gratitude for the congratulations and noted his confidence that the broad relations between two countries will further develop.