No:380/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin, nazir Ceyhun Bayramovun UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri və mədəni diplomatiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Hedva Ser ilə görüşünə dair məlumatı
3 sentyabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri və mədəni diplomatiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Hedva Seri qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Hedva Serin dünyada sülh naminə fəaliyyətini və bu xüsusda həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələri məmnunluqla vurğuladı. O, UNESCO üzrə Azərbaycan və Andorra Milli Komissiyaları və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Şuşada həyata keçirilən "Youth Art Camp" layihəsinə olan diqqətinə görə Hedva Serə təşəkkür ifadə etdi. Şuşa şəhərinin Azərbaycan üçün əhəmiyyətini vurğulayan nazir, şəhərin azad edilməsindən sonra burada həyata keçirilən quruculuq işləri, habelə çoxsaylı beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat verdi. Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk günlərindən təcavüz siyasəti ilə üzləşdiyi, 2020-ci ildə 44 günlük müharibə ilə ərazilərini işğaldan azad etdiyi və hazırda beynəlxalq hüquq əsasında münasibətlərin normallaşması və sülhün təmin edilməsi istiqamətində səylər göstərdiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıldı.
Xanım Hedva Ser səmimi qəbula görə təşəkkür etdi. O, Azərbaycana cari il ərzində 3-cü səfərini reallaşdırdığını məmnunluqla vurğuladı. Azərbaycandakı tolerantlıq, müxtəlif dinlərin və etnik qrupların bir arada sülh şəraitində yaşamaq ənənəsini yüksək qiymətləndirdiyini söylədi. UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri və mədəni diplomatiya üzrə xüsusi nümayəndəsi “Sülhə gedən yol” layihəsindən bəhs edərək, Azərbaycanın bu layihəyə dəstək verdiyini minnətdarlıqla bildirdi və bu xüsusda hələ 2015-ci ildə Bakıda, müəllifi olduğu sülh abidəsinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə ucaldıldığını qeyd etdi.
Görüş zamanı Azərbaycan tərəfindən humanitar sahənin, o cümlədən elm, təhsil, mədəniyyət inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat , eləcə də inkişaf etməkdə olan ölkələrin tələbələrinə təhsil qrantlarının ayrılması, habelə bu ölkələrə humanitar yardımların ayrılması və s. barədə fikir mübadiləsi aparıldı.

No:380/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UNESCO Goodwill Ambassador for Cultural Diplomacy Hedva Ser
On September 3, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received UNESCO's Goodwill Ambassador for Cultural Diplomacy Hedva Ser.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the activities of Hedva Ser for peace in the world and the numerous projects implemented in this regard. He expressed his gratitude to Hedva Ser for her attention towards the "Youth Art Camp" project implemented in Shusha by Azerbaijan and Andorra's National Commissions for UNESCO and the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan. Emphasizing the importance of Shusha city for Azerbaijan, the Minister informed his interlocutor on the reconstruction works carried out in the city after its liberation, as well as internationally important events held in Shusha. Facts that Azerbaijan has faced a policy of aggression since the first days of its independence, liberated its territories from the occupation in 2020 as a result of the 44-Day Patriotic war, and is currently making efforts to normalize relations on the basis of international law and ensure peace were brought to the attention of the Goodwill Ambassador.
Goodwill Ambassador Hedva Ser expressed her gratitude for the warm welcome. She noted with satisfaction that she's carrying out her third visit to Azerbaijan this year. She emphasized that tolerance in Azerbaijan, as well as the tradition of peaceful coexistence of different religions and ethnic groups is greatly appreciated. Speaking about the "Road to peace" project, UNESCO Goodwill Ambassador for Cultural Diplomacy noted with gratitude Azerbaijan's support for the project and emphasized that in this regard a peace monument authored by her was raised in 2015 in Baku with participation of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
During the meeting, information on the work done by Azerbaijan in the direction of the development of the humanitarian field, including science, education, and culture, as well as the opinions on the allocation of educational grants to students of developing countries and of humanitarian aid to these countries were exchanged.