No:377/25, Azərbaycan Respublikası və Albaniya Respublikası arasında birinci siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2025 16:05
23 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Albaniya Respublikası arasında birinci siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Albaniya Respublikasının nümayəndə heyətinə Avropa və xarici işlər nazirinin müavini Endrit Yzeiraj rəhbərlik edib.
İclas zamanı Azərbaycan və Albaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində olan məsələlər, eləcə də siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə mövcud əməkdaşlığın hazırkı durumu və gələcək inkişaf imkanları ətraflı müzakirə olunub.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələrinin münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi bildirilib. İki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində mövcud səmərəli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qarşı tərəfə münaqişədən sonrakı dövrdə bölgədəki vəziyyət və yeni reallıqlar, mina təhlükəsi ilə mübarizə istiqamətində görülən tədbirlər, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri barədə ətraflı məlumat təqdim olunub.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal, regional və ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:377/25, Press release on the first political consultations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Albania
23 September 2025 16:05
On 23 September 2025, the first political consultations between the Republic of Azerbaijan and the Albania were held.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, and the delegation of the Republic of Albania was led by Deputy Minister for Europe and Foreign Affairs Endrit Yzeiraj.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Albania, as well as the current state of existing cooperation in political, economic and humanitarian fields and opportunities for future development were discussed in detail.
It was noted that strategic energy and transport projects implemented at the initiative of Azerbaijan make a significant contribution to the development of relations. The importance of further expanding the existing effective cooperation between the two countries within international organizations was emphasized.
The counterpart was provided with detailed information on the situation and new realities in the region in the post-conflict period, measures taken to combat the mine threat, as well as large-scale reconstruction and restoration works carried out in the territories of Azerbaijan liberated from occupation.
During the meeting, an exchange of views was held on other global, regional and bilateral issues of mutual interest.