No:374/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin bu ölkənin Baş nazirinin “münaqişənin diplomatik həlli olmadığını” vurğulayan son açıqlamasına münasibətdə Ermənistanın mövqeyini “sülhsevər” kimi qələmə verməyə çalışan bəyanatı tamamilə cəfəngiyatdır.
Məhz Ermənistanın Azərbaycana qarşı müharibə başlatdığını, Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonu əhatə edən Azərbaycan ərazilərini təxminən 30 ildir hərbi işğal altında saxladığını və öz doğma yurdlarından zorla qovulmuş bir milyonadək məcburi köçkünün əsas insan hüquqlarını kobud şəkildə pozduğunu xatırlatmaq istərdik. Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci ildən bəri Azərbaycana qarşı əl atdığı yeni təcavüzü beynəlxalq humanitar hüquq və Cenevrə Konvensiyaları da daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə pozulması ilə müşayiət olunur.
Müharibə zamanı törətdiyi dəhşətli cinayətlərə, o cümlədən humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq yalnız cəbhə bölgəsində deyil, həm də münaqişə bölgəsindən çox uzaqda olan dinc Azərbaycan əhalisini və mülki infrastrukturlarını qəsdən atəşə tutmaqla törətdiyi son müharibə cinayətlərinə və insanlığa qarşı cinayətlərə görə bütün məsuliyyəti daşıyan Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında beynəlxalq humanitar hüquqa istinad edilməsi riyakarlıqdan başqa bir şey deyildir.
Ermənistan yanlış bəyanatlar verməklə beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq cəhdindən əl çəkməlidir. Mövcud reallıq açıq-aydındır; Ermənistan işğalçılıq siyasətindən əl çəkməli, qüvvələrini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmalı və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə başlamalıdır. Ermənistan rəhbərliyi bunu nə qədər tez dərk etsə, bu ölkənin gərginliyin artması və qan tökülməsinin qarşısını almaq şansı bir o qədər çox olar.

No:374/20, Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
23 October 2020 00:04
The statement by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia trying to present the position of Armenia as “peaceful” against the backdrop of the recent statement by the Prime minister of this country emphasizing that “there is no diplomatic solution to the conflict” is absolute balderdash.
It is pertinent to remind that Armenia imposed war on Azerbaijan, kept the Azerbaijani territories, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions under military occupation nearly for three decades and grossly violated the fundamental human rights of up to one million IDPs who have been forcefully expelled from their homes. The new aggression of Armenia against Azerbaijan since September 27, 2020, has been accompanied by the blatant violation of norms and principles of international law, including international humanitarian law and Geneva Conventions.
Reference to the international humanitarian law in the statement of the MFA of Armenia, the country that bears full responsibility for the heinous crimes it has committed in the course of the war, including its recent war crimes and crimes against humanity, by deliberately shelling the Azerbaijani peaceful population and civilian infrastructures not only in the vicinity of frontline but also those situated far from the conflict zone in a gross violation of humanitarian ceasefire is nothing but hypocrisy.
Armenia must quit its attempt to mislead the international community by giving erroneous statements. The reality on the ground is clear and obvious; Armenia should give up its policy of aggression, withdraw its forces from the occupied territories of Azerbaijan and start to be engaged in the negotiated settlement of the conflict. The sooner the leadership of Armenia realizes it, the more chances the country will have to avoid further escalation and bloodshed.