No:374/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinos ilə görüşdü
15 noyabr 2019 09:16
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Dünya Dini Liderlərinin II sammitində iştirak etmək üçün Bakıda səfərdə olan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinos ilə görüşdü.Migel Anxel Moratinos ilk öncə “Azərbaycan diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi” ilə əlaqədar yubiley medalı ilə təltif olunması münasibətilə təşəkkürünü bildirdi. O, Dünya Dini Liderlərinin II sammitinin uğurlu təşkilinə görə Azərbaycan hökumətini təbrik etdi.
Ali nümayəndə Azərbaycan ilə Alyans arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırdı. Təmsil etdiyi qurumun terrorizmə qarşı mübarizə və cəmiyyətlərin bu kimi təhdidlərdən qorunması sahəsində fəaliyyətinin gücləndirilməsini qeyd edən M. A.Moratinos, bu istiqamətdə Azərbaycan təcrübəsinin vacib olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Sivilizasiyalar Alyansı arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyətini yüksək qiymətləndirdi və Alyansın müasir dövrün təhdidləri ilə mübarizədə fəal rol oynamasının zəruriliyini vurğulayaraq Azərbaycanın bu xüsusda qurumla əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirdi.

No:374/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations, Miguel Ángel Moratinos
15 November 2019 09:16
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations, Miguel Ángel Moratinos on the sidelines of the 2nd Summit of World Religious Leaders in Baku.Miguel Ángel Moratinos firstly expressed his gratitude for awarding him the commemorative medal on the "100th Anniversary of the Diplomatic Service of Azerbaijan". He congratulated the Azerbaijani Government for the successful organization of the 2nd Summit of World Religious Leaders. The High Representative underlined that there is mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and the Alliance.
Miguel Ángel Moratinos informed about the intention of the Alliance to intensify its activities in the field of combating terrorism and protecting the societies from such threats and in this regard stressed the importance of the Azerbaijani experience.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the current level of cooperation between Azerbaijan and the UNAOC and underlining the importance of the Alliance's active role in the fight against current challenges expressed the readiness of Azerbaijan to cooperate with the Alliance in this regard.