No:373/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Sofi Laqutt ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 sentyabr 2025 17:34
19 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Sofi Laqutt ilə görüşüb.
Səfir Sofi Laqutt etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir Ceyhun Bayramov səfir Sofi Laquttu təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Fransa arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan-Fransa münasibətlərində yaranmış böhranın səbəbləri ətrafında fikir mübadiləsinin də aparıldığı görüşdə, həmçinin mövcud problemlərə baxmayaraq qarşılıqlı dialoq və müzakirələrin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin səfir Sofi Laquttu postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb.
Səfir Sofi Laqutt qəbula görə təşəkkür edib, fəaliyyəti müddətində Azərbaycan və Fransa arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə töhfə vermək istiqamətində səylərini əsirgəməcəyini diqqətə çatdırıb.

No:373/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of France to our country Sophie Laguette
19 September 2025 17:34
On 19 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the newly appointed Ambassador of France to Azerbaijan Sophie Laguette.
Ambassador Sophie Laguette presented a copy of her credentials to Minister Jeyhun Bayramov. Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ambassador Sophie Laguette on her appointment and wished her success in her activities.
During the meeting, the current state of existing bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and France, as well as regional and international issues, were discussed.
During the meeting, where an exchange of views was also held on the causes of the crisis that has arisen in Azerbaijan-France relations, it was also noted that despite the existing problems, it is important to continue mutual dialogue and discussions.
Minister Jeyhun Bayramov also informed Ambassador Sophie Laguette about the new realities in the region in the post-conflict period, as well as the Azerbaijan-Armenistan normalization process.
Ambassador Sophie Laguette expressed her gratitude for the reception and noted that she will spare no effort to contribute to strengthening relations between Azerbaijan and France during her tenure.