Mətbuat şərhi 15 noyabr 2019 08:40
No:373/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasın Senatının Xarici Əlaqələr Komissiyasının sədri Xose Luis Perez ilə görüşüb
15 noyabr 2019 08:40
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasının Senatının xarici əlaqələr komitəsinin sədri Xose Luis Perezin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Tərəflər iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyətindən məmnunluq ifadə etdilər və iqtisadi, ticarət, mədəniyyət, turizm, təhsil, idman və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivlərini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Senatının rəsmisinin səfərinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Xose Luis Perez dost Azərbaycan xalqının yanında olduqlarını və gələcəkdə də iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəklərini diqqətə çatdırdı. Azərbaycan ilə Kolumbiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinə toxunan sədr, bu əlamətdar hadisənin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə təkan verəcəyinə ümid etdiyini bildirdi.
Tərəflər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ənənəvi əməkdaşlığın və qarşılıqlı əsasda dəstək göstərilməsinin perspektivləri üzərində dayanaraq, bu istiqamətdə də səylərin əlaqələndirilməsinə sadiq qalacaqlarını bildiriblər.
Xose Luis Perez ölkəsinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasında Azərbaycanın mövqeyini dəstəklədiyini qeyd edərək, 2018-ci ildə Kolumbiya Xarici Əlaqələr Komissiyası tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair Azərbaycan Respublikasının ərazisinin qanunsuz işğal edilməsi, həmçinin Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar qətnamənin qəbul edildiyini bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Kolumbiya Parlamentinin davamlı olaraq beynəlxalq hüquqa, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə əsaslanaraq Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə qarşı tərəfə öz təşəkkürünü bildirdi.
Görüşdə, həmçinin ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün hüquq-müqavilə bazasının genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd edildi, hər iki ölkənin Parlamentindəki Dostluq Qruplarının fəaliyyətinin təşviq edilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

No:373/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jose Luis Perez, Chairman of the Foreign Affairs Commission of the Senate of the Republic of Colombia
15 November 2019 08:40
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation led by the Chairman of the Foreign Affairs Commission of the Senate of Colombia, Jose Luis Perez.The sides expressed satisfaction with the existing cooperation between the two countries and underlined the existing wide potential for further cooperation in the fields of economic, trade, cultural, tourism, education, sports and other spheres.
Minister Elmar Mammadyarov noted the importance of the visit of the Columbian Senate official to Azerbaijan.
Jose Luis Perez said that they always stand with friendly Azerbaijani people and will do all their best to advance the friendship between the two countries. Touching upon the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Columbia, the Chairman expressed his hope that this momentous event will give impetus to further development of cooperation between our countries.
Focusing on the prospects of traditional cooperation and mutual support within the international organizations, the parties also stressed that they would remain committed to coordinating efforts in this direction.
Jose Luis Perez underlined that Columbia supported Azerbaijan`s position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, and mentioned that in 2018, the Foreign Affairs Commission of Colombia adopted a resolution on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict regarding the illegal occupation of the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as the Khojaly genocide.
Elmar Mammadyarov thanked the Parliament of Columbia for its consistent support of Azerbaijan's fair position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on norms and principles of international law, especially the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders.
At the meeting, the importance of expanding the legal framework of bilateral relations was also noted and an exchange on strengthening the role of Parliamentary Friendship Groups took place.