No:371/25, Azərbaycan Respublikasının Ümumdünya Poçt İttifaqının İnzibati Şurası və Poçt Əməliyyatları Şurasının 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüklərinə seçilməsinə dair Xarici İşlər Nazirliyinin və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin birgə mətbuat məlumatı
19 sentyabr 2025 15:00
18 sentyabr tarixində Ümumdünya Poçt İttifaqının Konqresinin 28-ci sessiyası çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilmiş seçkilərdə Azərbaycan Respublikası təşkilatın İnzibati Şurasının və Poçt Əməliyyatları Şurasının 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüklərinə seçilib.
Seçkilər yüksək rəqabət şəraitində baş tutub. Təşkilatın İnzibati Şurasının 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçkilərdə 5 vakant yer uğrunda Azərbaycanla birgə 9 namizəd ölkə mübarizə aparıb. Poçt Əməliyyatları Şurasının 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçkilərdə 6 vakant yer üzrə ümumilikdə 10 namizəd ölkə arasında seçim edilib. Azərbaycan Respublikası səsvermənin ilk mərhələsində iştirak edən ölkələrin əksəriyyətinin dəstəyini təmin edərək Ümumdünya Poçt İttiffaqının hər iki strukturuna üzv seçilib.
Poçt İttifaqının qeyd edilən strukturlarında təmsil olunmaq ölkəmizin növbəti diplomatik uğuru olmaqla yanaşı beynəlxalq müstəvidə poçt siyasətinin formalaşdırılmasına təsir etmə, müasir poçt innovasiyalarına çıxış, qabiliyyət quruculuğu və texniki dəstək kimi sahələrdə qərarvermədə iştirak kimi əhəmiyyətli imkanlar yaradır.

No:371/25, Joint press release of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Digital Development and Transport on the election of the Republic of Azerbaijan to the Administrative Council and the Postal Operations Council of the Universal Postal Union for the 2026–2029 term
19 September 2025 15:00
On 18 September, within the framework of the 28th session of the Congress of the Universal Postal Union, the Republic of Azerbaijan was elected to the Administrative Council and the Postal Operations Council of the organization for the 2026–2029 term at the elections held in the city of Dubai of the United Arab Emirates.
The elections were held in a highly competitive environment. In the elections for membership in the Administrative Council of the organization for the 2026–2029 term, 9 candidate countries, including Azerbaijan, competed for 5 vacant seats. In the elections for membership in the Postal Operations Council for the 2026–2029 term, a choice was made among a total of 10 candidate countries for 6 vacant seats. The Republic of Azerbaijan secured the support of the majority of the countries participating in the first round of voting and was elected as a member to both structures of the Universal Postal Union.
Representation in the mentioned structures of the Postal Union, in addition to being another diplomatic success of our country, creates significant opportunities such as influencing the formation of postal policy at the international level, access to modern postal innovations, capacity building, and participation in decision-making in areas such as technical support.