Mətbuat şərhi 10 noyabr 2019
No:371/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşüb
Nazir Elmar Məmmədyarov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər nazirləri Şurasının Antalyada keçirilən iclası çərçivəsində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşüb.
Baş katib Bağdad Amreyev Türk Şurasının Bakı Zirvə Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilindən məmnunluq ifadə etdi və Azərbaycanın bu kimi tədbirlərin keçirilməsi təcrübəsini yüksək dəyərləndirdi. Baş Katib TDƏŞ-ə artan marağı qeyd edərək, bir çox ölkələr tərəfindən təşkilatda müşahidəçi qismində qoşulmaq istəyinin ifadə edildiyini bildirdi.
Təşkilatın qarşıda duran əsas vəzifələrinə toxunan B.Amreyev üzv ölkələrinin energetika nazirlərinin görüşünün keçirilməsi məsələsinin gündəlikdə durduğunu qeyd etdi.
Öz növbəsində nazir Elmar Məmmədyarov TDƏŞ gündəliyində duran başlıca məsələlərlə bağlı verilən ətraflı məlumata görə təşəkkür edərək, təşkilatın reallaşdırmağı nəzərdə tutduğu tədbir və layihələri təqdir etdi.

No:371/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States
On the sidelines of the meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Economic Cooperation Organization (ECO) held in Antalya, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (the Turkic Council), Bagdad Amreyev.
Secretary General Bagdad Amreyev expressed satisfaction with the high level organization of the Baku Summit of the Turkic Council and highly appreciated the experience of Azerbaijan on hosting such events. Underlining the increasing interest towards the Turkic Council, Secretary General informed that many states expressed their desire to join the organization as an observer.
Speaking about the upcoming main tasks of the organization, Bagdad Amreyev said that the issue of holding the meeting of the Ministers of Energy is on the agenda.
On his turn, Minister Elmar Mammadyarov thanked his interlocutor for presenting comprehensive information on the key issues of the Turkic Council agenda and appraised the projects and events to be implemented by the organization.
At the meeting the sides also discussed other issues related to the activities of the Turkic Council.