No:371/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli ölkələrin Parlament Assambleyasının (TürkPA) baş katibi Altınbek Mamayusupovu qəbul edib
Görüşdə tərəflər Assambleyanın hazırki və gələcək fəaliyyətinə toxunaraq, üzv ölkələr arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri barəsində fikir mübadiləsi apardılar. Bu xüsusda, TürkPAnın üzv dövlətlər arasında mövcud ortaq tarix, mədəniyyət və etnik bağlılıq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün mühüm platforma rolu oynadığı vurğulandı.
Habelə, TürkPA-nın digər parlamentlərarası əməkdaşlığa məsul təşkilatlarla əməkdaşlığına dair müzakirə aparıldı.

Press release 30 December 2017
No:371/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Turkic Speaking Countries (TURKPA) Altynbek Mamaiusupov
At the meeting the sides discussed perspective activities of the Assembly and exchanged views over the expansion of cooperation among the member states. In this regard, the role of TURKPA as a main platform in strengthening common historical, cultural and ethnic ties among member states was highlighted.
Furthermore, the sides discussed the cooperation between TURKPA and other organizations responsible for parliamentary collaboration.
At the meeting Altynbek Mamaiusupov noting that Azerbaijan has become a center of global dialogue added that influence of Azerbaijan is growing at the international stage and Azerbaijan hosts a number of prominent international events.