No:370/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Komissiyasının genişlənmə üzrə komissarı Marta Kos ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
18 sentyabr 2025 21:35
18 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Komissiyasının ölkəmizdə səfərdə olan genişlənmə üzrə komissarı Marta Kos ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər və planlar müzakirə olunub.
Azərbaycan və Aİ arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən hazırkı dövrdə münasibətlərin gücləndirilməsində liderlərarası təmasların əhəmiyyəti qeyd edilib.
Xüsusilə, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat marşrutları, habelə bərpaolunan enerji sahələri üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Bununla yanaşı, ətraf mühit və iqlim dəyişmələri ilə mübarizə istiqamətində Azərbaycanla-Aİ əməkdaşlığının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ötən ay Vaşinqton şəhərində baş tutmuş tarixi görüş zamanı əldə olunmuş razılıqlardan xüsusi məmnunluq ifadə olunub. Regional normallaşma və sülh prosesinin təşəbbüskarı olan ölkəmizin bundan sonra da sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcəyi diqqətə çatdırılıb.

No:370/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the European Commissioner for Enlargement Marta Kos
18 September 2025 21:35
On 18 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the European Commissioner for Enlargement of the European Commission Marta Kos, who is on a visit to our country.
During the meeting, issues and plans on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the European Union were discussed.
It was noted that leader-level contacts are of particular importance in strengthening relations in the current period, which is of special significance for the development of cooperation between Azerbaijan and the EU.
In particular, the importance of further expanding cooperation in the fields of energy security, transport routes, as well as renewable energy was emphasized. At the same time, the importance of Azerbaijan-EU cooperation in the field of environment and combating climate change was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the counterpart in detail about the current situation and realities in the region in the post-conflict period.
Particular satisfaction was expressed with the agreements reached during the historic meeting held in the city of Washington last month. It was noted that our country, as the initiator of the regional normalization and peace process, will continue its efforts to advance the peace agenda.