No:370/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Tunisin Qabes şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan gəminin heyətinin Azərbaycanlı üzvlərinin azad olunmasına dair məlumatı
23 avqust 2022 16:00
Məlum olduğu kimi, 16 aprel 2022-ci il tarixində Tunis Respublikasının Qabes şəhəri yaxınlığında Ekvatorial Qvineya bayrağı altında üzən “Xelo” gəmisi əlverişsiz hava şəraiti səbəbindən qəzaya uğramışdır. Gəminin 7 nəfərlik heyət üzvündən iki nəfəri - Səfərov Fədail Əhməd oğlu və Pənahlı Əli Mirzə oğlu Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olub.
Gəminin heyət üzvləri hadisənin araşdırılması və hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə həmin gündən etibarən Tunis Respublikasının hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılmışdır.
Vətəndaşlarımıza zəruri konsulluq yardımının göstərilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən Tunis Respublikasının aidiyyəti dövlət orqanlarına rəsmi müraciətlər ünvanlanıb, Tunis Respublikasının aidiyyəti dövlət qurumlarında görüşlər keçirilib, gəminin saxlanılan heyət üzvləri ziyarət edilib. Eyni zamanda, gəminin sahibi olan şirkətlə əlaqə saxlanılaraq, çətin vəziyyətə düşmüş vətəndaşlarımıza hüquqi və maliyyə yardımının göstərilməsi məsələsi üzrə danışıqlar aparılıb.
10 avqust 2022-ci il tarixində Qabes şəhər İbtidai Məhkəməsində keçirilmiş son məhkəmə iclasında qəzaya uğramış gəminin heyət üzvlərinin azad olunmasına dair qərar qəbul edilib. 2022-ci ilin 21 avqust tarixində vətəndaşlarımız Tunis Respublikasının ərazisini tərk ediblər.
Azərbaycan Respublikasının hökuməti milli qanunvericiliyə və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq harada olmasından asılı olmayaraq, öz vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirəcəkdir.

No:370/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the release of the Azerbaijani members of the crew of the ship that crashed near the city of Gabes, Tunisia
23 August 2022 16:00
As it is known, on April 16, 2022, the ship “Xelo” sailing under the flag of Equatorial Guinea near the city of Gabes, Republic of Tunisia, crashed due to unfavorable weather conditions. Two of the 7 crew members of the ship - Safarov Fadail Ahmad and Panahli Ali Mirza were citizens of the Republic of Azerbaijan.
The ship's crew members have been detained by the law enforcement agencies of the Republic of Tunisia since that day for the purpose of investigating the incident and giving a legal assessment.
In order to provide the necessary consular assistance to our citizens, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan addressed official requests to the relevant state bodies of the Republic of Tunisia, meetings were held in the relevant state bodies of the Republic of Tunisia, and the detained crew members of the ship were visited. Furthermore, the company that owns the ship was contacted and negotiations were held on the issue of providing legal and financial assistance to our citizens in a difficult situation.
On August 10, 2022, a decision was made to release the crew members of the crashed ship at the last court session held at the Gabes City Primary Court. On August 21, 2022, our citizens left the territory of the Republic of Tunisia.
The Government of the Republic of Azerbaijan will continue to take necessary measures to protect the rights and freedoms of its citizens, regardless of where they are, in accordance with the national legislation and international agreements that our country is a party to.