Mətbuat şərhi 28 dekabr 2017
No:369/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Beybit İsabayevi qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan və Qazaxıstan xalqları arasında əlaqələrin ortaq tarixi, etnik və mədəni köklərə əsaslandığı qeyd olunaraq, iki ölkənin liderləri arasında səmimi dostluğun və yüksək səviyyəli dialoqun ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın hərtərəfli inkişafına mühüm təkan verdiyi qeyd olundu. Bu əsnada Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Nursultan Nazarbayevin Azərbaycana səfərinin və səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyəti diqqətə çatdırıldı.
Bu il Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyinin qeyd olunduğu və bu çərçivədə yüksək səviyyədə qarşılıqlı təbrik məktublarının mübadiləsi, Qazaxıstanda və Azərbaycanda müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi məmnuniyyətlə nəzərdən keçirildi.
Hökumətlərarası birgə komissiyanın ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət, nəqliyyat, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafında və qarşılıqlı faydalı birgə layihələrin müəyyən edilməsində mühüm rol oynadığı və komissiyanın bu il məhsuldar iclasının keçirildiyi vurğulandı.
Görüşdə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin əhəmiyyətinə toxunuldu və bu çərçivədə Azərbaycan və Qazaxıstanın əməkdaşlığı təqdir edildi. Həmçinin, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdə Səfir Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikası ilə diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 25 illiyi və ikitərəfli münasibətlərin inkişafında göstərdiyi xidmətlərinə görə, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Nursultan Nazarbayevin fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun təltif edildiyi “Qazaxıstan Respublikasının müstəqilliyinin 25 illiyi” medalını təqdim etdi.

Press release 28 December 2017
No:369/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan Beibit İssabayev
At the meeting it was noted that the relations between the people of Azerbaijan and Kazakhstan are based on common history, ethnic and cultural roots, and sincere friendship and high-level dialogue between the leaders of the two countries gave a significant boost to the development of comprehensive partnership.
In this regard, in the development of the bilateral relations the visit of the President of the Republic of Kazakhstan H.E. Mr. Nursultan Nazarbayev to Azerbaijan and the documents signed within the framework of the visit was particularly emphasized.
This year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Kazakhstan, and in this framework the exchange of high-level reciprocal letters, various events held both in Kazakhstan and Azerbaijan was recalled with satisfaction.
It was emphasized that the Joint Intergovernmental Commission played an important role in the comprehensive development of cooperation between the two countries in economic, trade, transport, energy and other spheres and in the identification of the mutually beneficial joint projects. It was noted that the Joint Commission held a productive meeting this year.
At the meeting, the importance of the East-West transport corridor was highlighted and cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan to this end was praised. The sides also exchanged views on cooperation within the framework of international organizations.
At the meeting, the Ambassador Beibit İssabayev presented “the 25th anniversary of Independence of the Republic of Kazakhstan” medal by the Decree of the President of the Republic of Kazakstan H.E. Mr. Nursultan Nazarbayev awarded to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov for his contributions to the development of bilateral relations and the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Kazakhstan and the Republic of Azerbaijan.