No:368/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin BMT Baş Assambleyasında Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun çıxışı zamanı Azərbaycan əleyhinə söylədiyi fikirlərə dair şərhi
Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun 25 sentyabr tarixində BMT Baş Assambleyasında çıxışı zamanı, “Azərbaycanın Ermənistana təzyiqləri və ərazi iddiaları şəraitində Fransanın Ermənistanla çiyin-çiyinə dayandığı” fikirləri Fransanın həm ölkəmizə, həm də ümumilikdə sülh prosesinə göstərdiyi qərəzli ermənipərəst yanaşmanın növbəti nümunəsidir.
Ermənistanı revanşizmə hazırlayan, bu ölkənin geniş şəkildə silahlanmasını həyata keçirən Fransanın Azərbaycan tərəfini təzyiqlərdə təqsirləndirməsi qəbuledilməzdir.
30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan, bir milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma yurd-yuvasından didərgin salmış, kütləvi qırğınlar və insanlığa qarşı cinayətlər törətmiş, Ermənistan ərazisindən kütləvi şəkildə deportasiya edilmiş yüz minlərlə azərbaycanılının qayıdış hüququnu heçə sayan Ermənistanın sülhsevər qurban ölkə kimi təqdim olunması Fransanın apardığı siyasətin nə qədər ədalətsiz olduğunu nümayiş etdirir.
Dünyanın bir çox yerlərinə münasibətdə xarici siyasəti iflasa uğramış Fransanın bölgəmizdə destruktiv fəaliyyətinə son qoyulmasını tələb edirik.

No:368/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, concerning anti-Azerbaijani views expressed by the French President Emmanuel Macron during the speech at the UN General Assembly
25 September 2024 17:11
French President Emmanuel Macron's statement at the UN General Assembly on September 25 that "France stands shoulder to shoulder with Armenia in the conditions of Azerbaijan's pressures on Armenia and territorial claims" is another example of France's biased pro-Armenian approach to both our country and the peace process in general.
It is unacceptable that France, which is preparing Armenia for revanchism while extensively arming it, accuses Azerbaijan of coercion.
France presenting Armenia as a peace-loving country while Armenia occupied Azerbaijan's territories for nearly 30 years, displaced nearly one million Azerbaijanis, committed massacres and crimes against humanity, and ignored the right of return of hundreds of thousands of Azerbaijanis who were deported en masse from its territory clearly demonstrates how unjust French policy is.
We urge an immediate halt to damaging actions of France in our region, considering that its foreign policy has failed in many regions of the world.