No:367/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva İran xarici işlər nazirinin müsahibəsində Azərbaycanla bağlı söylədiklərinin şərh edilməsi ilə bağlı yerli KİV-in sualını cavablandırır.
Cavab: İlk növbədə vurğulamaq istərdik ki, İran xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahianın yerli televiziya kanalına müsahibəsində qeyd etdiyi kimi, iki ölkə xalqları arasında münasibətlər ən yüksək səviyyədədir. Azərbaycan və İran arasında əlaqələr möhkəm tarixi bağlar, dostluq və əməkdaşlıq üzərində qurulub.
Müsahibə zamanı səsləndirilən bəzi fikirlərlə bağlı aşağıdakıları qeyd etmək istərdik.
Azərbaycan və İran sərhədi yaxınlığında hər hansı üçüncü qüvvələrin olması, bu qüvvələrin təhrikedici cəhdləri ilə bağlı iddiaları qəbul etmirik, çünki bu fikirlərin heç bir əsası yoxdur. Ümumiyyətlə, Azərbaycan ərazisində nə dövlətimizə, nə də qonşu ölkələrə təhdid doğura biləcək hər hansı qüvvələrin, o cümlədən terrorçu ünsürlərin mövcudluğu müzakirə mövzusu belə ola bilməz. Əfsuslar olsun ki, hələ 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı bəzi tərəflər tamamilə əsassız şəkildə bu kimi iddiaları səsləndirirdi. O zaman da bəyan etmişdik, indi də təkrar edirik ki, bu kimi iddiaların heç bir əsası yoxdur və bu günədək Azərbaycan tərəfinə bu xüsusda heç bir dəlil təqdim edilməyib.
Beynəlxalq tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı Azərbaycanın hər zaman rəhbər tutduğu fundamental prinsiplərdən biridir. Məlumdur ki, məhz Azərbaycan, ərazilərinin bir hissəsinin hərbi işğalından və beynəlxalq sərhədlərinin pozulmasından onilliklər ərzində əziyyət çəkib. O cümlədən, bizim İran ilə sərhədimizin 130 km. dən çox hissəsi uzun illər ərzində Ermənistanın işğalı altında olub. Təəssüf ki, bu illər ərzində dost İran dövlətinin sərhədimizin bir hissəsinin işğal altında olması ilə bağlı indiki kimi qəti reaksıyasını eşitməmişik.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan bütün dövlətlərlə münasibətləri məhz bir-birlərinin beynəlxalq sərhədlərinə hörmət əsasında qurulmasının tərəfdarıdır, bu ölkəmizin dəyişilməz mövqeyidir. Məlumdur ki, tərəfimizdən o cümlədən, Ermənistan ilə münasibətləri elə bu fundamental beynəlxalq hüquq prinsipi əsasında normallaşdırmağa və sərhədlərin delimitasiyası üzrə danışıqlara başlamağa hazır olduğumuzu bəyan etmişik. Azərbaycan və Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası prosesi ikitərəfli məsələdir və son zamanlar qarşı tərəfdən bu xüsusda müsbət siqnalların verilməsi prosesin konstruktiv istiqamətdə inkişafına ümid yaradır.
Kənar qüvvələrin Azərbaycana müdaxiləsi fikrinə gəldikdə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan Respublikası hər zaman milli maraqlarına əsaslanan müstəqil xarici siyasət həyata keçirib və 30 il ərzində atdığı konkret addımları ilə bunu dəfələrlə sübut edib. Qonşu dövlətlərlə dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi xarici siyasətimizin əsas prioritet məsələlərindəndir və tərəfimizdən bu istiqamətdə davamlı addımlar atılmaqdadır.
Onu da bildirmək istərdik ki, Azərbaycan İslam həmrəyliyi məsələsinə böyük həssaslıqla yanaşır və məlum olduğu kimi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında (İƏT) fəal mövqeyi ilə seçilir. Ölkəmiz son onilliklər ərzində Azərbaycan ərazisində İslam tarixinə və mədəniyyətinə məxsus irsin dağıdılması, talan edilməsi və təhqir edilməsi ilə bağlı məsələni diqqət mərkəzində saxlayıb və bu məsələdə bizim haqq mövqeyimizin İƏT üzv ölkələri tərəfindən dəstəklənməsini yüksək qiymətləndiririk.
Hesab edirik ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması, həmin bölgədə Ermənistanın qanunsuz əməllərinə, o cümlədən böyük həcmdə silah-sursat cəmləşdirməsi, qeyri-qanuni iqtisadi və digər əməllər, narkotik qaçaqmalçılığı, terrorçuların hazırlanması, İslam dini və mədəniyyət abidələrinin təhqir və məhv edilməsi hallarının dayandırılması və 30 illik həsrətdən sonra azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz dədə-baba torpaqlarına qayıtması, regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin olunması İran İslam Respublikasının maraqlarına cavab verən şərait olmalıdır.

No:367/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the local media regarding the comments made by the Iranian Foreign Minister on Azerbaijan in an interview
04 October 2021 09:56
Answer: First of all, we would like to emphasize that, as Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian said in an interview with a local television channel, relations between our peoples are at the highest level. Relations between Azerbaijan and Iran are based on strong historical ties, friendship and cooperation.
We would like to note the following regarding some of the views expressed during the interview.
We do not accept the allegations about the presence of any third forces near the Azerbaijan-Iran border, as well as the provocative attempts of these forces, because these views have no basis. In general, the existence of any forces in the territory of Azerbaijan, including terrorist elements, that could pose a threat to our state or neighboring countries, cannot even be a subject of discussion. Unfortunately, during the 44-day war, some parties made such completely baseless claims. We stated then, and we reiterate now, that such allegations are baseless and no evidence has been presented to the Azerbaijani side so far.
The inviolability of internationally recognized borders is one of the fundamental principles that Azerbaijan has always been guided by. It is known that Azerbaijan has suffered for decades from the military occupation of part of its territories and the violation of its international borders. In particular, more than 130 km of our border with Iran has been under Armenian occupation for many years. Unfortunately, over the years, we have not heard such a strong reaction from the friendly Iranian state to the occupation of part of our border.
In general, Azerbaijan supports the establishment of relations with all countries on the basis of respect for each other's international borders, which is the firm position of our country. It is known that we, in particular, have stated our readiness to normalize relations with Armenia on the basis of this fundamental principle of international law and to begin negotiations on the delimitation of borders. The process of delimitation of the Azerbaijan-Armenia border is a bilateral issue, and the recent positive signals from the other side give hope for the constructive development of the process. ​
As for the idea of ​​foreign intervention in Azerbaijan, we would like to emphasize that the Republic of Azerbaijan has always pursued an independent foreign policy based on national interests and has repeatedly proved it with concrete steps over the past 30 years. The development of friendly and good-neighborly relations with neighboring countries is one of the main priorities of our foreign policy, and we are taking continuous steps in this direction.
We would also like to note that Azerbaijan is very sensitive to the issue of Islamic solidarity and, as is well known, is distinguished by its active position in the Organization of Islamic Cooperation (OIC). Over the past decades, our country has focused on the issue of destruction, looting and insult of the Islamic cultural and historic heritage in the territories of Azerbaijan, and we appreciate the support of our just position on this issue by the OIC member states.
We believe that ending the occupation of Azerbaijani territories, the cessation of illegal actions of Armenia in the region, including large-scale stockpiling of weapons, illegal economic and other activities, drug smuggling, training of terrorists, insult and destruction of Islamic religious and cultural monuments and the return of Azerbaijani IDPs to their ancestral lands after 30 years of longing, ensuring stability and security in the region must be in the interests of the Islamic Republic of Iran.