No:365/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin Çex Respublikasına səfərinə dair mətbuat məlumatı
Cari ilin 11-12 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Çexiyaya səfər edib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini ATƏT-in Finlandiya Sədrliyi tərəfindən Praqada təşkil olunmuş “Dəyişən iqlim şəraitində dayanıqlı gələcəyin qurulması” adlı forumda iştirak edib, ikitərəfli görüşlər keçirib.
Forumun iqlim məsələlərinə həsr olunan sessiyasında əsas məruzəçi qismində çıxış edən Y.Rəfiyev Azərbaycanda keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu tərəflər Konfransının (COP29) tarixi nəticələri, qəbul olunmuş qərarlar və onların iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə prosesinə verəcəyi töhfə barədə ətraflı məlumat verib, ATƏT-in regional təhlükəsizlik təşkilatı olaraq iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə prosesində mümkün roluna dair fikirlərini bölüşüb.
Səfər çərçivəsində Y.Rəfiyev həmçinin Çexiyanın xarici işlər nazirinin müavini Yan Marian və ATƏT-in Daimi Şuranın sədri Finlandiyanın ATƏT yanındakı Daimi Nümayəndəsi Vesa Hakkinen ilə görüş keçirib.
Yan Marian ilə keçirilmiş görüşdə Azərbaycan ilə Çexiya arasında çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və COP prosesi, o cümlədən COP30-a hazırlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
ATƏT-in Daimi Şuranın sədri Finlandiyanın ATƏT yanındakı Daimi Nümayəndəsi Vesa Hakkinen ilə görüşdə Vaşinqton görüşlərinin nəticəsi olaraq ATƏT-in Minsk qrupunun ləğvi barədə qərarın qəbul edilməsindən sonrakı mərhələdə Azərbaycanın ATƏT çərçivəsində fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, hazırkı beynəlxalq mühitdə ATƏT-in dəyişən reallıqlara uyğunlaşaraq fəaliyyətini iqlim dəyişikliyi, şəhərsalma və yaxşı idarəçilik kimi mövzuları da əhatə etməklə iştirakçı dövlətlərin mənafelərinə uyğun istiqamətlərdə genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

No:365/25, Press release on the visit of Deputy Minister Yalchin Rafiyev to the Czech Republic
On 11-12 September of the current year, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Yalchin Rafiyev paid a visit to the Czech Republic.
Within the framework of the visit, the Deputy Minister participated in the forum titled “Building a sustainable future in a changing climate,” organized in Prague by the Organization for Security and Co-operation in Europe Chairmanship of Finland, and held bilateral meetings.
Speaking as a keynote speaker at the session of the forum dedicated to climate issues, Y. Rafiyev provided detailed information on the historic results of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Azerbaijan, the decisions adopted and their contribution to the fight against climate change, and shared his views on the possible role of the OSCE as a regional security organization in the process of combating climate change.
Within the framework of the visit, Y. Rafiyev also held meetings with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jan Marian, and the Chairperson of the OSCE Permanent Council, Permanent Representative of Finland to the OSCE Vesa Häkkinen.
During the meeting with Jan Marian, an exchange of views was held on opportunities for cooperation between Azerbaijan and the Czech Republic within multilateral platforms, combating climate change and the COP process, including preparations for COP30.
During the meeting with the Chairperson of the OSCE Permanent Council, Permanent Representative of Finland to the OSCE Vesa Häkkinen, an exchange of views was held on the main directions of Azerbaijan’s activities within the OSCE in the period following the adoption of the decision on the dissolution of the OSCE Minsk Group as a result of the Washington meetings, as well as on the expansion of the OSCE’s activities in line with the interests of participating States by adapting to changing realities in the current international environment, including issues such as climate change, urban planning and good governance.