No:364/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyədə aparıcı media agentliklərinə müsahibəsi ilə bağlı məlumatı
09 avqust 2022 13:30
9 avqust tarixində Türkiyəyə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyənin aparıcı media agentliklərinə müsahibə verib.
Nazir Ceyhun Bayramov TRT World, habelə Hürriyyət, Anadolu Ajansı, Haber Global və Daily Sabah müxbirlərinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra post-münaqişə mərhələsində bölgədə sülh və əminamanlığın təmin olunması istiqamətində səylər, Avropa İttifaqının vasitəçiliyi ilə danışıqlar, Ermənistanın Azərbaycana qarşı son təxribatları, Ermənistanın Üçtərəfli Bəyanatları pozması və öhdəliklərini yerinə yetirməməsi, Türkiyə-Ermənistan normallaşma prosesi, Zəngəzur dəhlizi üzrə işlər, Şuşa bəyannaməsindən irəli gələn tədbirlər, habelə Londondakı səfirliyimizə radikal dini qruplaşmaların hücumu barədə sualları cavablandırıb.
Nazir media nümayəndələrinə Azərbaycanla Türkiyə arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsi və çoxsaylı əməkdaşlıq istiqamətləri, bölgədə sülhün, təhlükəsizliyin və inkişafın təmin olunmasına dair Azərbaycanın baxışları və addımları, ölkəmiz tərəfindən aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, nəqliyyat-kommunikasiya xəttlərinin bərpası, habelə mina təhlükəsi barədə məlumat verib, digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə müzakirə aparılıb.

No:364/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the interview of Minister Jeyhun Bayramov with leading media agencies in Türkiye
09 August 2022 13:30
On August 9, within the framework of his working visit to Türkiye, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov gave an interview to the leading media agencies of Türkiye.
Minister Jeyhun Bayramov answered the questions of the reporters of TRT World, as well as Hürriyet, Anadolu Agency, Haber Global and Daily Sabah about efforts to ensure peace and security in the region in the post-conflict phase after the 44-day Patriotic War, negotiations with the mediation of the European Union, Armenia's latest provocations against Azerbaijan, Armenia's violation of the Trilateral Statements and non-fulfillment of its obligations, Türkiye-Armenia normalization process, works on the Zangezur corridor, measures arising from the Shusha Declaration, as well as the attack of radical religious groups on our embassy in London.
The Minister informed the media representatives about the high level of relations between Azerbaijan and Türkiye and numerous directions of cooperation, Azerbaijan's views and steps to ensure peace, security and development in the region, the restoration and reconstruction works carried out by our country, the restoration of transport and communication lines, as well as the threat of landmines. Other areas of mutual interest were discussed.