Mətbuat şərhi 02 noyabr 2019 09:55
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaradılmış qanunsuz rejimin təmsilçisi Masis Mayilyanın ABŞ-a səfər etməsi ilə əlaqədar ABŞ-ın ölkəmizdəki səfiri Örl Litzenberqer Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona XİN-in etiraz notası təqdim edilib.
Notada Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən səfər edən qondarma qurumun nümayəndələrinə ABŞ tərəfindən  viza verilməsinə etiraz bildirilib və bunun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə sülh prosesinə zərbə vurduğu qeyd edilib. Vurğulanıb ki, bu kimi səfərlərə icazə verilməsi ABŞ-ın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri mandatında vasitəçi kimi öhdəlikləri, eləcə də dövlətlərin suverenliyinə hörmət, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı kimi beynəlxalq hüququn təməl prinsipləri ilə ziddiyyət təşkil edir.
XİN, beynəlxalq birliyin mühüm və cavabdeh üzvü kimi ABŞ-ın BMT Nizamnaməsində təsbit olunmuş prinsipləri qəti dəstəkləyərək, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum qətnamələrinin yerinə yetirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini və münaqişənin həlli prosesinə mənfi təsir edəcək hər hansı addımdan çəkinəcəyini gözlədiyini ABŞ tərəfinin diqqətinə çatdırıb.
Səfir Ö.Litzenberqer ABŞ Konqresinin bəzi üzvləri tərəfindən Dağlıq Qarabağdan səfər edən şəxslərin Vaşınqtonda qəbul edildiklərindən xəbərdar olduqlarını bildirərək, ABŞ-ın ATƏT-in Minsk Qrupu prosesini dəstəklədiyini və ABŞ-ın Dağlıq Qarabağdakı rejimi tanımadığını vurğulayıb.

No:361/19, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
The Ambassador of the USA to Azerbaijan, Earle Litzenberger was called to the Ministry of Foreign Affairs with regard to the visit of Masis Mayilyan, the agent of the illegal regime created in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan currently occupied by Armenia, and the Note of protest was handed over to the Ambassador.
The protest was expressed in the Note Verbale on the issuing of visa by the United States authorities to the agents of the puppet regime traveling from the occupied territories of Azerbaijan and it was noted that it undermines the peace process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict. It was emphasized that allowing the realization of such visits contradicts the commitments of the USA under the mandate of the co-chair of the OSCE Minsk Group, as well as the principles of respecting the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of States.
The MFA brought to the attention of the US side that it expects that the USA as an important and responsible member of the international community would support unequivocally the principles enshrined in the UN Charter, make a serious contribution to the implementation of the UN Security Council resolutions of 1993 on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and refrain from any steps that could negatively impact the resolution of the conflict.
Ambassador E.Litzenberger said that they were aware that some members of Congress hosted visitors from Nagorno-Karabakh and underlined that the United States does not recognize the regime in Nagorno-Karabakh and supports the OSCE Minsk Group process.