Mətbuat şərhi 14 dekabr 2017
- Ermənistan xarici işlər naziri guya Vyana görüşündə Azərbaycan tərəfinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bəyanatına qoşulmadığını deyir. Bu barədə nə deyərdiniz?
Çox qəribə səslənir. Mənim kimi Ermənistan xarici işlər naziri də həmsədrlərin bəyanatına müəyyən redaktələr etməyə çalışdı, amma sonra o da Ermənistanın bu bəyanata qoşulmasından imtina etdi. Dövlət başçıları səviyyəsində bu ilin oktyabrında keçirilmiş Cenevrə görüşündən sonra mövcud danışıqların ruhuna və mahiyyətinə və danışıqlar masasında olan təkliflərə zidd bir formada onu şərh edən tərəf də məhz Ermənistan oldu.
Vyana görüşünün nəticə olaraq razılıq əldə olundu ki, gələn ilin yanvar ayının ortalarında xarici işlər nazirləri səviyyəsində münaqişənin həlli üzrə intensiv, konkret və substantiv danışıqlar davam etdirilsin. Bir aydan sonra biz Ermənistanın danışıqlarda nə dərəcədə ciddi iştirak etdiyini görəcəyik və nəticə etibarilə, hansı istiqamətə doğru gedəcəyimiz aydın olacaqdır. Bütün beynəlxalq ictimaiyyətə aydındır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində tələb olunduğu kimi, Ermənistanın silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalıdır.

Press release 14 December 2017
News.az - Foreign Minister of Armenia claims that as if Azerbaijan did not join to the statement of OSCE Minsk Group Co-Chairs in Vienna meeting. How would you comment on this?
It sounds very strange. As I, Foreign Minister of Armenia tried to add some edits to the statement of OSCE Minsk Group Co-Chairs but then he also refused to join to the statement of Co-Chairs. In fact, it is Armenian side which first started to make comments contradictory to the spirit and essence of the ongoing talks and the proposals on the negotiation table after Geneva meeting of Presidents in October this year.
As a result of Vienna meeting it was agreed to continue intense, concrete and substantive talks at the level of Foreign Ministers in mid-January next year. In one month later we will see how seriously Armenia is engaged in the negotiations and then, it will be more clear to which direction we are moving forward. The whole international community is very well aware that the armed forces of Armenia must be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan as it is demanded by the relevant resolutions of UN Security Council.