No:359/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Ukrayna xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də regional məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Andrey Sibiqanı xarici işlər naziri vəzifəsinə təyinatı münasibətilə təbrik edib.
Görüşdə, hər iki ölkənin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyin dəstəklənməsi ilə bağlı göstərilən davamlı mövqenin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycanın Ukraynaya humanitar yardım fəaliyyəti, o cümlədən bərpa və yenidənqurma işlərinə göstərilən dəstək yüksək qiymətləndirilib.
Tərəflər iki ölkə arasında mövcud siyasi dialoqun ikitərəfli siyasi-diplomatik əlaqələrin inkişafına töhfə verən əsas amillərdən biri olaraq dəyərləndiriblər.
Görüşdə eyni zamanda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində yeni əməkdaşlıq Imkanlarından bəhs olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-yenidənqurma işləri, Azərbaycanla Ermənistan arasında normaşllama prosesinin cari vəziyyəti barədə məlumatlandırıb.

No:359/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Andrii Sybiha, Minister of Foreign Affairs of Ukraine
24 September 2024 15:06
On 24 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiha within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, issues of cooperation between the two countries in the existing political, economic, energy, humanitarian and other directions, as well as regional issues, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Andrii Sybiha on his appointment to the position of Minister of Foreign Affairs.
At the meeting, the importance of the continued position demonstrated regarding support for territorial integrity and sovereignty of both countries within their internationally recognized borders was noted.
Azerbaijan’s humanitarian assistance activities to Ukraine, including support provided to restoration and reconstruction works, were highly appreciated.
The sides assessed the existing political dialogue between the two countries as one of the main factors contributing to the development of bilateral political-diplomatic relations.
At the meeting, new cooperation opportunities within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) were also discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed about the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories in the post-conflict period, and the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.