Mətbuat şərhi 31 oktyabr 2019
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa ittifaqının Cənubi Qafqaz və Gürcüstanda böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə görüşüb.
T.Klaar Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşünə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyi üçün təbrik edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Qoşulmama Hərəkatının 18-ci Bakı Zirvəsinin yekun sənədində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı qəbul edilmiş müddəanın əhəmiyyətini vurğulayaraq, münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və beynəlxalq tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında həllinin və Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində yaranmış vəziyyətin qanuniliyinin tanınmaması və iqtisadi fəaliyyət də daxil olmaqla bu vəziyyətin saxlanılmasına hər hansı dəstəyin göstərilməməsi mövqeyinin 120 dövlət, yəni beynəlxalq ictimaiyyətin üçdə ikisi tərəfindən dəstəkləndiyini qeyd etdi.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin hazırkı durumu barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Münaqişənin beynəlxalq ictimaiyyətin tələbinə uyğun olaraq, Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü əsasında həll edilməsinin vacibliyini qeyd edildi.

No:359/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the European Union Special Representative for the South Caucasus and crisis in Georgia, Toivo Klaar
T.Klaar congratulated Azerbaijan with successfully hosting the Non-Aligned Movement Summit.
Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of the provision of the Final Document of the 18th Baku Summit of the NAM about the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and stressed that the position on the resolution of the conflict based on the territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan and not recognizing as lawful the situation resulting from the occupation of the territories of Azerbaijan, nor rendering assistance in maintaining that situation, including through economic activities in these territories, is supported by 120 member states, with other words, two-thirds of the international community.
Minister informed his interlocutor on the current situation of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The significance of the resolution of the conflict according to the demands of the international community, based on the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders was underlined.