No:358/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Cibuti Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin baş katibi Məhəmməd Əli Həsən ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 sentyabr 2025 15:20
8 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Cibuti Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin baş katibi Məhəmməd Əli Həsəni qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Cibuti arasında ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, çoxtərəfli formatlarda tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat, ticarət, humanitar, təhsil və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın geniş perspektivləri olduğu vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. 2026-cı ildə ölkəmizdə keçiriləcək İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşünün və növbəti iki il ərzində sədrliyimizin əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yaratdığı bildirilib.
Görüş zamanı, ötən ay Vaşinqton şəhərində baş tutmuş görüş və əldə olunan razılıqların əhəmiyyəti qeyd edilib, Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinin təşəbbüskarı olan ölkəmizin bundan sonra da sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni gündə, həmçinin Azərbaycan və Cibutinin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Cibuti tərəfindən isə Xarici İşlər Nazirliyinin baş katibi Məhəmməd Əli Həsən rəhbərlik edib.

No:358/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Djibouti Mohamed Ali Hassan
08 September 2025 15:20
On 8 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Djibouti Mohamed Ali Hassan.
During the meeting, prospects for bilateral cooperation between Azerbaijan and Djibouti, as well as partnership issues in multilateral formats were discussed.
It was emphasized that there are broad prospects for cooperation in the fields of economy, trade, humanitarian, education and other areas.
The importance of continuing mutual support and solidarity within regional and international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement was noted. It was stated that the Summit of the Organization of Islamic Cooperation to be held in our country in 2026 and our chairmanship over the next two years create additional opportunities for cooperation.
During the meeting, the importance of the meeting held in Washington last month and the agreements reached was noted, and it was brought to attention that our country, as the initiator of the Azerbaijan-Armenia peace process, will continue its efforts to advance the peace agenda.
On the same day, political consultations were also held between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Djibouti. The political consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev from the Azerbaijani side, and by the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs Mohammad Ali Hassan from the Djiboutian side.