No:358/24, Xarici işlər nazirinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Çeçenistanda saxlanılan azərbaycanlı vətəndaşların vətənə geri dönüşü ilə bağlı medianın sualına cavabı
24 sentyabr 2024 05:59
Sual: Təqribən bir ay bundan əvvəl Çeçenistanda 3 nəfər Azərbaycan vətəndaşları Elxan Şirinov, Vüqar Məhərrəmov və Nihad Rzayevin Rusiya Federasiyası miqrasiya qanunlarını pozmaları ittihamı ilə saxlanıldıqları, daha sonra Elxan Şirinov və Vüqar Məhərrəmovun Ukraynada müharibəyə göndərilmək məqsədilə təlimlərə Qroznıda cəlb olunduqları barədə xəbərlər yayılmışdı. Məsələ ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyi hansı tədbirlər görüb və vətəndaşlarımız azad olunubmu?
Cavab: Azərbaycan vətəndaşları 1975-ci il təvəllüdlü Şirinov Elxan Əkbər oğlunun, 1982-ci il təvəllüdlü Məhərrəmov Vüqar Nazim oğlunun və 2004-cü il təvəllüdlü Rzayev Nihad Tafdıq oğlunun saxlanıldığı barədə məlumat daxil olan kimi, vətəndaşlarımızın ölkəmizə geri qaytarılması məqsədilə dərhal Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinə nota ünvanlanıb, Rusiya XİN-i və digər aidiyyəti qurumları ilə danışıqlar aparılıb. Bununla yanaşı, saxlanılmış vətəndaşlarımız ilə səfirliyimiz tərəfindən telefon danışığı baş tutub.
Vətəndaşlarımızın ölkəmizə geri qaytarılması istiqamətində aparılmış iş nəticəsində, qeyd edilən vətəndaşlarımızın 21 sentyabr tarixində Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhəd keçid məntəqəsindən quru yolla Azərbaycana qayıdışı təmin edilib.

No:358/24, Answer by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the media question regarding the return to the homeland of Azerbaijani citizens detained in Chechnya
24 September 2024 05:59
Question: Approximately one month ago, reports were circulated that 3 Azerbaijani citizens, Elkhan Shirinov, Vugar Maharramov and Nihad Rzayev, had been detained in Chechnya on charges of violating the migration laws of the Russian Federation, and that later Elkhan Shirinov and Vugar Maharramov had been involved in trainings in Grozny with the purpose of being sent to the war in Ukraine. What measures has the Ministry of Foreign Affairs taken regarding the issue and have our citizens been released?
Answer: As soon as information was received about the detention of Azerbaijani citizens Shirinov Elkhan Akbar, born in 1975, Maharramov Vugar Nazim, born in 1982, and Rzayev Nihad Tafdig, born in 2004, a note was immediately addressed to the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation for the purpose of returning our citizens to our country, and negotiations were conducted with the MFA of Russia and its other relevant institutions. Along with this, a telephone conversation was held between our Embassy and our detained citizens.
As a result of the work carried out in the direction of returning our citizens to our country, the return of the mentioned citizens to Azerbaijan by land through the state border crossing point with the Russian Federation was ensured on 21 September.