No:358/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı yeni təyin olunmuş səfiri Qurbanməmmet Elyasov ilə görüşünə dair məlumatı
04 avqust 2022 18:30
4 avqust 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Qurbanməmmet Elyasovu qəbul edib.
Səfir Elyasov etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib. Nazir Azərbaycanla Türkmənistan arasında tarixi köklərə malik dost və qardaşlıq münasibətlərinin yeni inkişaf mərhələsinə çatdığını, ölkələrimiz arasında son illərdə həyata keçirilən ali səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, aparılan dialoqun və imzalanmış normativ-hüquqi sənədlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın təsdiq edilməsindən irəli gələn işlər, bu xüsusda iki ölkə arasında inkişaf edən tərəfdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
Səfir Türkmənistanın xarici işlər naziri Rəşid Meredovun ən səmimi salamlarını çatdıraraq, iki ölkə münasibətlərinin hazırkı vəziyyətini yüksək qiymətləndirib, qarşılıqlı fəaliyyətin və tərəfdaşlığın səmərəliliyini və müsbət dinamikasını qeyd edib. Xalqlarımız və ölkələrimiz arasında tarixi, mədəni və etnik birliyə əsaslanan əlaqələrdən məmnunluğunu diqqətə çatdırıb. Siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat kimi istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün potensialın olduğunu bildirib və səylərini əsirgəməyəcəyini xüsusi vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin dövlətlərimizin regional əməkdaşlıq formatlarında iştirakı, beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı dəstək kimi məsələlərə diqqət yetirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Səfir Elyasova Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafı naminə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

No:358/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of Turkmenistan to the Republic of Azerbaijan Gurbanmammet Elyasov
On August 4, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed ambassador of Turkmenistan to the Republic of Azerbaijan, Gurbanmammet Elyasov.
Ambassador Elyasov presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the ambassador on his appointment. The Minister stressed that friendly and fraternal relations with historical roots between Azerbaijan and Turkmenistan have reached a new stage of development, and noted the importance of high-level reciprocal visits, dialogue and signed normative-legal documents between our countries in recent years. The issues arising from the approval of the Convention on the legal status of the Caspian Sea, the importance of the developing partnership between the two countries in this regard were emphasized.
The ambassador conveyed the warmest greetings of the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov, highly evaluated the current state of relations between the two countries, noted the efficiency and positive dynamics of mutual activity and partnership. He expressed his satisfaction with the relations between our peoples and countries based on historical, cultural and ethnic unity. He said that there is potential for further development of cooperation in political, economic, trade, and transport directions and emphasized that he will spare no effort to achieve this.
At the meeting, attention was also paid to issues such as the participation of our states in regional cooperation formats, mutual support in international organizations.
Minister Jeyhun Bayramov wished Ambassador Elyasov success in his activities for the development of Azerbaijan-Turkmenistan relations.