Mətbuat şərhi 31 oktyabr 2019
No:358/19, AR XİN-in mətbuat katibi L.Abdullayeva KİV-in ölkəmizin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaradılmış qondarma qurumun “nümayəndəsinin” ABŞ-a getməsi ilə bağlı ünvanlanan sualı cavablandırır
Cavab: Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaradılmış qanunsuz rejimin təmsilçisi Masis Mayilyanın ABŞ ərazisinə daxil olması ilə əlaqədar ölkəmizin ABŞ-dakı Səfiri Azərbaycan tərəfinin ciddi etirazını Dövlət Departamentinin diqqətinə çatdırıb. Səfirliyimiz tərəfindən ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının spikerinə, eləcə də rəhbər heyətinə, bir-sıra komitə sədrlərinə müvafiq məktublar ünvanlanıb.  Eyni zamanda, ATƏT-in Minsk Qrupunun Amerikalı həmsədrinə də bu xüsusda etirazımız çatdırılıb.
Qondarma qurumun təmsilçisinin viza müraciətində yanlış məlumatlar verdiyi halda, bu məsələyə ABŞ tərəfindən göz yumulmasının və ABŞ-ın ümumi siyasətinə uyğun gəlməyən bu yanaşmanın təəccüb doğurduğu ABŞ rəsmilərinin qarşısında qaldırılıb.
ABŞ tərəfi M.Mayilyanın səfərinin şəxsi xarakter daşıdığını və administrasiyanın onu dəstəkləmədiyini və onun hər hansı administrasiya rəsmisi tərəfindən qəbul edilməyəcəyini bildirib. ABŞ-ın separatçı rejimi tanımamaq siyasətinin dəyişməz olaraq qaldığı vurğulanıb.
Qeyd etmək istərdik ki, sözügedən məsələ ilə bağlı ölkəmizin ABŞ-dakı Səfirliyi tərəfindən Dövlət Departamentinə etiraz notası ünvanlanacaq. Eyni zamanda, Xarici İşlər Nazirliyi ABŞ-ın Bakıdakı Səfirliyinə etirazını bildirəcək.

No:358/19, Spokesperson of the Azerbaijani MFA L.Abdullayeva answers the media question regarding visit of the "representative" of the so-called entity created in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan to the US (En/Ru)
Answer: Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the USA expressed serious protest to the State Department concerning the entry of Masis Mayilian, a representative of the illegal regime created in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan occupied by Armenia, into the US territory. The Embassy addressed letters to the Speaker of the US House of Representatives, as well as to its senior officials and chairs of several Committees. At the same time, protest has been expressed to the American co-chair of the OSCE Minsk Group.
It was raised in front of the US officials that while the representative of the illegal entity has misinformed in his visa application, the US side overlooked it and such an approach contradicting the general policy of the US is regrettable.
The US side stated that Mayilian's visit is of personal nature and that the Administration doesn’t support him, as well as he wouldn’t be accepted by any Administration official. It was emphasized that the US policy of not recognizing the separatist regime remains unchanged.
We would like to note that the Embassy of Azerbaijan to the USA will send a note of protest on that regard to the State Department. At the same time, the MFA will present its protest to the Embassy of the United States in Baku.