Mətbuat şərhi 08 dekabr 2017
No:358/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb
ATƏT-in Nazirlər Şurasının 24-cü iclasında iştirakı çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın və siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Nazirlər iki ölkə arasında gündəlikdə olan məsələlərə nəzər saldılar və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi apardılar. Tərəflər, həmçinin, Azərbaycanla Macarıstan arasında təhsil sahəsində son illər əldə edilən uğurları təqdir etdilər.
Azərbaycanla Macarıstan arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin vacibliyinə toxunan nazirlər, bu istiqamətdə səylərin artırılacağını bildirdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesindən, xüsusən də bu xüsusda dünən baş tutan görüşlərindən söz açdı və münaqişənin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu bildirdi.
Görüşdən sonra Nazirlər Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Macarıstan Hökuməti arasında avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq sərnişin və yük daşımaları haqqında saziş və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə Macarıstanın İnsan Resursları Nazirliyi arasında 2018-2020-ci illər üzrə İş Proqramını imzaladılar.

Press release 08 December 2017 04:21
No:358/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary
08 December 2017 04:21
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary within the framework of the 24th Ministerial Council of the OSCE.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the development of cooperation and political dialogue between Azerbaijan and Hungary.
Ministers reviewed issues on the agenda of bilateral relations and exchanged their views on the prospects of development of cooperation in various fields between the two countries. The sides also commended the progress achieved in education field during recent years.
Touching upon the importantance of expansion of legal-treaty base for the development of bilateral cooperation between Azerbaijan and Hungary, Ministers mentioned the necessity of exerting further efforts in this field.
Informing his counterpart about negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, particularly the meetings held on 6th December with Co-Chairs and Armenian Foreign Minister, Elmar Mammadyarov stated that the conflict must be resolved within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan.
Following the meeting, the ministers signed an Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Government of Hungary on the international transport of passengers and goods by road as well as a Working Programme between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Human Capacities of Hungary for the years 2018-2020.