No:357/24, Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının və İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, İran nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Əlirza Mahmudi başçılıq edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri çərçivəsində İran nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov tərəfindən qəbul edilib və görüş zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, həmin əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Baş Prokurorluğu, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəsmiləri iştirak ediblər.
Danışıqlar zamanı konsulluq sahəsində ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri, iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması, o cümlədən bəzi istiqamətlər üzrə çətinliklərlə üzləşmiş vətəndaşlara zəruri konsulluq və hüquqi yardımın göstərilməsi imkanları, beynəlxalq axtarışda olan şəxslərin təhvil verilməsi, azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum olunmuş şəxslərin cəzanın qalan hissəsinin çəkilməsi üçün vətəndaşı olduqları ölkələrə verilməsi kimi məsələlər nəzərdən keçirilib.
Eyni zamanda, məsləhətləşmələr çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının və İran İslam Respublikasının daxili işlər, sərhəd və gömrük orqanları arasında əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.

No:357/24, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran
23 September 2024 20:07
On 23 September 2024, the next consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran were held in Baku.
At the consultations, the delegation of Azerbaijan was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs, and the delegation of Iran was headed by Alireza Mahmoudi, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs.
Within the framework of the consular consultations, the Iranian delegation was received by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Samir Sharifov, and during the meeting, an exchange of views took place on the current state of cooperation between the two countries and the development of this cooperation.
Officials of the Ministry of Justice, the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor General’s Office, the State Customs Committee, and the State Border Service of the Republic of Azerbaijan participated in the consultations.
During the negotiations, issues such as prospects for the development of bilateral relations in the consular field, protection of the rights and freedoms of the citizens of the two countries, including opportunities to provide necessary consular and legal assistance to citizens who have faced difficulties in certain directions, extradition of persons on the international wanted list, and transfer of persons sentenced to deprivation of liberty to the countries of their citizenship for serving the remaining part of the sentence were reviewed.
At the same time, within the framework of the consultations, issues of cooperation between the internal affairs, border and customs authorities of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran were touched upon.