No:357/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-ə üzv dövlətlərin xarici işlər nazirləri şurasının 24-cü iclasında çıxışı
Mən, ilk növbədə ATƏT Ofisinin Sədri cənab Sebastian Kurzu ATƏT nazirlər şurasının 24-cü iclasının mükəmməl təşkilinə görə təbrik etmək istərdim. Həmçinin, hörmətli İtaliyalı həmkarımız cənab Angelino Alfanoya ölkəsinin qarşıdan gələn ATƏT Sədrliyi dövründə uğurlar arzulayıram.
Dünən mən, Ermənistan xarici işlər naziri və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə saatlarla danışıqlar apardıq.
Substantiv, nəticə yönümlü danışıqların bu kimi canlanması ehtiyatlı nikbinlik üçün səbəbdir. 16 oktyabr 2017-ci ildə Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin Cenevrə görüşü doğru istiqamətdə atılmış addım idi. Sözügedən görüş sübut etdi ki, substantiv danışıqların yenidən başlanması üçün ön şərtin irəli sürülməsi cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur. Görüşün ardınca, Azərbaycan həmsədrlərlə birlikdə münaqişənin həlli istiqamətində Ermənistan və Azərbaycanın mövqelərini yaxınlaşdıracaq yolların tapılması məqsədilə substantiv məsələlərə diqqəti yönəldib.
Buna baxmayaraq, regiondakı bəzi qüvvələrin qəbulolunmaz və qeyri-davamlı status-kvo vəziyyətinin dəyişdirilməsinə yönəlmiş zəruri siyasi addımlar atmaqda maraqlı olmaması ciddi narahatlıq doğurmaqda davam edir. Rəsmi Yerevan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin demoqrafik, mədəni və fiziki mənzərəsinin dəyişdirilməsinə yönəlmiş qeyri-qanuni addımlarını davam etdirməklə, hərbi işğalın möhkəmləndirilməsinə və “fait accompli” vəziyyətinin yaradılmasına istiqamətlənmiş məqsədyönlü siyasət apardığını nümayiş etdirir. 1993-cü ildə işğal olunana qədər tamamilə etnik azərbaycanlıların yaşadığı işğal altındakı Cəbrayıl rayonunda kilsənin açılması Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn kobud pozulmasının daha bir göstəricisidir. Ermənistan təxribatçı addımlarına paralel olaraq işğal olunmuş ərazilərə müvafiq beynəlxalq qurumlardan ibarət ehtiyacların öyrənilməsi məqsədilə missiyaların göndərilməsinə dair bizim təkliflərimizi rədd edir.
Təmas xətti boyunca həyata keçirdiyi hərbi təxribatlar daxil olmaqla Ermənistanın işğal olunmuş ərazilərdə bu yaxınlarda keçirdiyi hərbi təlimlər və bu kimi digər addımları sülh səylərini pozur. ATƏT-in Minsk Qrupu və həmsədrlər tərəfindən bütün bunlarla bağlı hərtərəfli tədbirlər görülməlidir. Harada olmasından asılı olmayaraq, ATƏT üzv dövlətləri fiziki və hüquqi şəxslərin qeyri-qanuni iqtisadi və digər xarakterli fəaliyyətlərinin qarşısını almaq məqsədilə beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları üzrə alətlərdə təsbit edilmiş öhdəliklərini yerinə yetirilməlidirlər.
BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələri, Helsinki Yekun Aktının prinsipləri və ATƏT-in qərar və sənədləri münaqişənin həlli və Minsk Konfransının həmsədrlərinin mandatının əsasını təşkil edir. BMT TŞ-nin 1993-cü ildə qəbul edilmiş qətnamələri işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir, qarşılıqlı addım olaraq kommunikasiya və nəqliyyat xətlərinin açılmasına çağırış edir və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmalarına yardım edilməsinə israr edir. Bu yanaşmanın əsas mahiyyəti münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılmasına və həll olunmamış siyasi məsələlərin Minsk Konfransı çərçivəsində müzakirə edilməsinə əsaslanır.
Əgər Ermənistan həqiqətən də münaqişənin siyasi yolla həllini tapmaqda maraqlıdırsa, o zaman münaqişənin həlli prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməlidir.
Növbəti aylar Ermənistanın sülhün əldə edilməsində ciddi tərəfdaş olub-olmadığını, münaqişənin həllində irəliləyişin əldə edilməsi və onun həlli üçün substantiv danışıqlarda konstruktiv şəkildə iştirak edib-etməyəcəyini və yaxud əlavə qeyri-sabitlik və münaqişəyə doğru yuvarlanacağımızı nümayiş edtirəcəkdir. Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 7-ci Fəsli əsasına təsbit olunmuş hüquqlarını özündə saxlayır.
Nitqimin sonunda onu da bildirim ki, digər natiqlər tərəfindən qeyd edildiyi kimi, ATƏT məkanında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması ilə bərabər oxşar vəziyyətləri Ukrayna, Gürcüstan və Moldovada da müşahidə edirik. Hesab edirik ki, sözügedən münaqişələrin davamlı həlli yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə ATƏT üzv ölkələrinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərini toxunulmazlığına hörmət vasitəsilə təmin oluna bilər.

No:357/17, Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 24th Ministerial Council of the OSCE
Vienna, 7 December 2017
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Sebastian Kurz, the Chairperson-in-Office of the OSCE for excellent organization of the 24th Meeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to our distinguished colleague H.E. Mr. Angelino Alfano of Italy as the incoming OSCE Chairperson-in-Office.
Yesterday, I and Foreign Minister of Armenia had all together with the OSCE Minsk Group Co-Chairs hours of talks on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict resolution.
This reinvigoration of substantive, result-oriented talks is a reason for cautious optimism. The summit of the Presidents of Azerbaijan and Armenia, held in Geneva, on 16 October 2017, was the step in right direction. The meeting proved that attempts to precondition the resumption of substantive talks are doomed to failure. Following the Summit meeting, Azerbaijan and Co-Chairs are focusing on substantial issues with a view to finding the ways of bringing positions of Armenia and Azerbaijan closer towards the settlement.
However, it remains to be source of serious concern that certain forces in the region are not interested in taking necessary political steps to move beyond the unsustainable and unacceptable status-quo. Yerevan continues its unlawful practice of altering the demographic, cultural and physical character in the occupied territories of Azerbaijan demonstrates its systematic policy aimed at consolidating the occupation and imposing a fait accompli. Opening of a church in the occupied Jabrayil district, which was solely populated by ethnic Azerbaijanis before its occupation in 1993, is yet another manifestation of Armenia’s gross disrespect for international humanitarian law. In parallel of its provocative actions on the ground, Armenia rejects our initiative to dispatch needs-assessment mission to the occupied territories comprising of relevant international institutions.
Such steps by Armenia, including armed provocations along the Line of Contact, as well as the recent illegal military exercises held by Armenia in the occupied territories undermine the peace efforts, and shall be comprehensively addressed by the OSCE Minsk Group and its Co-Chairmen. OSCE participating States should implement their commitments under international humanitarian law and human rights instruments to prevent and reverse illegal economic and other activities of their natural and legal persons, wherever located.
Relevant UN Security Council resolutions, principles of the Helsinki Final Act and decisions and documents of OSCE form the basis for conflict resolution and for mandate of the Co-Chairmen of the Minsk Conference. The UNSC resolutions of 1993 demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan and, as a reciprocal step called for opening up communications and transportation links and urged assisting the return of internally displaced persons to their homes. The underlying concept of this approach is based on removing consequences of the conflict, while deferring remaining political issues for future negotiations within the Minsk Conference.
If Armenia is genuinely interested in seeking a political solution to the conflict, then it must engage constructively in the conflict settlement process.
The months ahead will demonstrate if Armenia is a serious partner for peace, genuinely interested in engaging constructively in substantive negotiations to reach a breakthrough and resolve the conflict or we will continue down the road of further instability and conflict. Azerbaijan retains its right act under the Chapter 7 of the UN Charter.
In conclusion, as it was stated today by a number of speakers, in OSCE area in addition to blatant violation of Azerbaijan’s territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders, we observe also similar situation in Ukraine, Georgia and Republic of Moldova. Azerbaijan believes that lasting solutions to the conflicts mentioned above can only be assured through respect for the norms and principles of international law, particularly those pertaining to sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Member States of OSCE.