No:356/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Kolumbiyanın xarici işlər və ticarət naziri Luis Gilberto Murillo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Kolumbiyanın xarici işlər və ticarət naziri Luis Gilberto Murillo ilə görüşüb.
Görüşdə Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 il ərzində siyasi, iqtisadi və humanitar sahədə əməkdaşlığın inkişafının vacibliyinə toxunaraq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin, habelə prioritet sektorlar üzrə aidiyyəti qurumlararası münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivlərinə toxunaraq, bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni tərəfdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkanlar yaratdığını və bu çərçivədə Azərbaycanın Kolumbiya ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra bölgədə yaranan yeni reallıqlar, ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesi barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb.

No:356/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Luis Gilberto Murillo, Minister of Foreign Affairs and Trade of Colombia
23 September 2024 20:05
On 23 September 2024, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Luis Gilberto Murillo, Minister of Foreign Affairs and Trade of Colombia.
At the meeting, Minister Jeyhun Bayramov, touching upon the importance of developing cooperation in the political, economic and humanitarian fields over the past 30 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries, emphasized the importance of high-level mutual visits, the political consultations mechanism, as well as the development of relations between relevant institutions in priority sectors.
The sides also touched upon prospects for developing cooperation within the framework of international organizations and emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan this year, creates favorable opportunities for new areas of partnership, and that Azerbaijan is interested in cooperation with Colombia in this framework.
The other side was informed about the new realities that emerged in the region after the restoration of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, the large-scale restoration and construction works carried out by the Republic of Azerbaijan in the liberated territories, as well as the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia.