No:356/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in 3 avqust 2022-ci il tarixli bəyanatına dair şərhi
04 avqust 2022 09:20
Ermənistan XİN-in Azərbaycan tərəfini əsassız şəkildə ittiham edən 3 avqust tarixli bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Ermənistan XİN-in Azərbaycanı üçtərəfli bəyanatı pozmaqda ittiham etməsi riyakarlıqdan başqa bir şey deyildir. Xatırladırıq ki, Ermənistan tərəfindən üç ölkə liderlərinin imzaladığı 10 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatın müddəalarının yerinə yetirilmədiyi, xüsusilə də erməni silahlı dəstələrinin hələ də Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmadığı dəfələrlə tərəfimizdən bəyan edilib. Üçtərəfli bəyanatın 4-cü maddəsinə əsasən “Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması ilə paralel şəkildə yerləşdirilir”. Qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərində mövcudluğuna dair Azərbaycan tərəfində olan çoxsaylı dəlillərə əlavə olaraq, bu fakt erməni rəsmiləri tərəfindən də etiraf edilib. Belə ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Baş Qərargah rəisinin müavini Saak Saakyanın bu il 29 iyun tarixində hərbi xidmətə çağırılan vətəndaşların valideynləri ilə görüşdə “Qarabağ bölgəsində erməni müddətli hərbi xidmətçilərinin müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət qulluqçuları ilə əvəzlənəcəyinə” dair söylədikləri, habelə Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın 19 iyul 2022-ci il tarixli müsahibəsində “Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrinin Qarabağdan çıxarılmasının bu ilin sentyabr ayında başa çatacaq” söyləməsi Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərə zidd olaraq, hələ də silahlı hərbi birləşmələrini qonşu dövlətin ərazisində qeyri-qanuni saxladığını bariz şəkildə göstərir.
Vurğulayırıq ki, yaşanan son gərginliyin səbəbi, məhz qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu və təxribatlara əl atmasıdır. 3 avqust tarixində Azərbaycan əsgərinin şəhid olması ilə nəticələnən qanlı insident də məhz Ermənistanın öhdəliklərinin yerinə yetirməməsinin nəticəsidir.
Üçtərəfli bəyanatın 6-cı bəndinə istinad edərək, Azərbaycanı müvafiq müddəanın pozuntusunda ittiham edən Ermənistan XİN-in diqqətinə çatdırırıq ki, Laçın dəhlizi üzrə yeni yolun inşası razılaşdırılmış marşrut üzrə artıq uzun aylardır ki, gedir və Ermənistan tərəfi bu yol ilə bağlı kifayət qədər məlumatlıdır.
Əgər Ermənistan tərəfi üçtərəfli bəyanatın digər müddəaları kimi bu öhdəliyin də həyata keçirilməsini müxtəlif bəhanələrlə ləngitmək məqsədini güdürsə, bu bir daha Ermənistanın qeyri-konstruktiv və üçtərəfli bəyanatların və digər razılaşmaların icrasına münasibətdə pozucu fəaliyyətinin bariz nümunəsidir.
Bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması, habelə münaqişə sonrası normallaşma üçün üçtərəfli bəyanatların tam icrası vacibdir. Azərbaycan, öz tərəfindən üzərinə götürdüyü öhdəlikləri tam yerinə yetirir və Ermənistan tərəfinin də bu öhdəliklərə əməl etməsini qətiyyətlə tələb edir.
Azərbaycanı “aqressiv fəaliyyətdə” ittiham edən Ermənistan XİN-ə xatırladırıq ki, hərbi birləşmələri 30 ilə yaxın qonşu dövlətin ərazilərinin işğalını həyata keçirən, işğal siyasətinə son verildikdən sonra hələ də qanunsuz silahlı dəstələrini Azərbaycan ərazilərindən çıxarmayan məhz Ermənistandır. Azərbaycan isə öz ərazilərinin təhlükəsizliyini və bütövlüyünü qanuni əsaslarla təmin edir.

No:356/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated August 3, 2022
04 August 2022 09:20
We strongly reject the statement of the Armenian Foreign Ministry dated August 3 with ungrounded accusations against the Azerbaijani side.
Accusations shared by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia against Azerbaijan in violation of the trilateral statement are nothing but mere hypocrisy. We remind that Azerbaijan has repeatedly reported Armenia’s failure to fulfill the provisions of the statement dated November 10, 2020, signed by the leaders of the three countries, in particular, that the Armenian armed units have not yet been withdrawn from the sovereign territories of the Republic of Azerbaijan. Pursuant to Article 4 of the trilateral statement reads: "the peacekeeping contingent of the Russian Federation shall be deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces." In addition to numerous evidence on the Azerbaijani side about the presence of illegal Armenian armed forces on the territory of Azerbaijan, this fact was also acknowledged by Armenian officials. Thus, the Deputy Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Sahak Sahakyan on June 29, 2022 at a meeting with the parents of the recruits from Armenia stated that: "Armenian conscripts in the Karabakh region will be replaced by servicemen of active military service", as well as the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan in an interview dated July 19, 2022 reminded that “the withdrawal of the units of the Armed Forces of Armenia from Karabakh will be completed by September of this year”. Both statements contradict the obligations assumed by Armenia, and it clearly demonstrates that Armenia still illegally deploys its armed military formations on the territory of a neighboring state.
We emphasize that the reason for the recent tension is the presence of illegal Armenian armed troops in the territories of Azerbaijan and provocations instigated by them. The bloody incident and killing of an Azerbaijani soldier on August 3 is precisely the result of Armenia's failure to fulfill its obligations.
Referring to Article 6 of the trilateral statement, we bring to the attention of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, which accuses Azerbaijan of violating the relevant provision, that the construction of a new road along the Lachin corridor has been going on for many months along the agreed route, and the Armenian side was and is duly informed about the developments.
If the Armenian side aims to delay the implementation of this obligation, as well as other provisions of the trilateral statement using forgy excuses, this will once again demonstrate Armenia's non-constructive and disruptive activity vis-a-vis its obligations stipulated in the trilateral statements and other agreements.
The full implementation of trilateral statements is essential for ensuring peace and stability in the region, as well as for the post-conflict normalization of relations. Azerbaijan remains committed and fully fulfills its obligations and strongly demands that Armenia also adhere to these commitments.
We remind the Armenian Foreign Ministry, which accuses Azerbaijan of “aggressive activity”, that it is clearly Armenia with its military units held the territories of a neighboring state under the occupation for about 30 years, and, after the end of the occupation policy, has not yet withdrawn its illegal armed units from the Azerbaijani territories. The Republic of Azerbaijan ensures the security and integrity of its territory on legal grounds.