No:355/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə telefon danışığına dair məlumatı
3 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər arasında bölgədə cari vəziyyət və yaranmış gərginlik müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov son günlərdə Ermənistan tərəfindən həm iki dövlətin sərhəd bölgəsində, həm də Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisində təxribatlar törədildiyi, 3 avqust tarixində qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin üzvləri tərəfindən Laçın rayonu istiqamətində Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin mövqelərinin intensiv atəşə tutulması nəticəsində bir hərbi qulluqçumuzun şəhid olması faktını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin öz suveren ərazilərində hərbi təxribatlara adekvat cavab tədbirləri həyata keçirdiyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfinin bu təxribatlarının Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladığı üçtərəfli bəyanatların, eləcə də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Azərbaycanla Ermənistan liderləri arasında bəyanatların kobud pozuntusu olduğunu və vasitəçilik səylərinə xələl gətirdiyini bildirib. Nazir, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərə zidd olaraq indiyə qədər Ermənistan silahlı qüvvələrinin və qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmadığını və bunun yolverilməz olduğunu vurğulayıb. Ermənistan tərəfindən götürülmüş öhdəliklərin yerinə yetirilməməsinin bölgədə yaşanan gərginliyin əsas səbəbi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Telefon danışığı zamanı, qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:355/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with Toivo Klaar, the Special Representative of the European Union for the South Caucasus
03 August 2022 20:20
On August 3, 2022, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Special Representative of the European Union for the South Caucasus, Toivo Klaar.
During the telephone conversation, the sides discussed the current situation in the region and the tension that arose.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the opposite side the fact that in recent days, provocations were committed by Armenia both in the border areas of the two states and on the territory of Azerbaijan, where the peacekeeping contingent of the Russian Federation is temporarily deployed, and on August 3, as a result of intensive firing of the positions of the Azerbaijan Army units in the direction of the Lachin region by members of illegal Armenian detachments one serviceman was killed. It was emphasized that the adequate response measures to military provocations were carried out by the Armed Forces of Azerbaijan in their sovereign territories.
Minister Jeyhun Bayramov stated that these provocations of the Armenian side are a gross violation of the trilateral statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, as well as the statements between the leaders of Azerbaijan and Armenia mediated by the President of the Council of the European Union, Charles Michel, and undermine mediation efforts. The Minister stressed that the Armenian armed forces and illegal Armenian detachments have not been fully withdrawn from the territories of Azerbaijan, contrary to the obligations arising from the trilateral statement dated November 10, 2020, and this is unacceptable. It was pointed out that non-fulfillment by Armenia of its obligations is the main reason for the tension in the region.
During the telephone conversation, an exchange of views took place on other topics of mutual interest.