Mətbuat şərhi 27 oktyabr 2019 05:07
No:354/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Niger Respublikasının Xarici İşlər, Əməkdaşlıq və Afrika İnteqrasiyası naziri Kalla Ankurao ilə görüşüb
27 oktyabr 2019 05:07
Qonağı salamlayan Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Niger ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nigerli Nazir, öz növbəsində ölkəsinin başçısının digər öhdəliklərinin olması səbəbindən QH-nin Zirvə Görüşündə iştirak edə bilmədiyini bildirərək onun üzrxahlığını çatdırdı, görüşün yüksək səviyyədə təşkil edildiyini qeyd etdi və ölkəmizə sədrliyi dövründə uğurlar arzuladı.
Görüş əsnasında Nigerdən olan tələbə və mütəxəssislərin Azərbaycanda təhsil almaq, habelə neft sənayesi sahəsində Azərbaycanın təcrübəsindən faydalanmaq niyyətində olduğu qeyd edildi və bu istiqamətlərdə məhsuldar əməkdaşlığın davam etdirilməsi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində sıx əlaqələrin və qarşlılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edildi. Niger ilə Azərbaycan arasında BMT və İƏT çərçivəsində təşəkkül tapmış əməkdaşlığın QH çərçivəsində də müvaffəqiyyətlə inkişaf edəcəyinə dair əminlik ifadə edildi. Bu xüsusda, 2020-ci ildən Nigerin BMT Təhlükəsizlik Şurasında qeyri-daimi üzvlüyünün gözəl fürsət olacağı qeyd edildi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Görüşün sonunda Nazir Kalla Ankurao Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazdı.

No:354/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mr.Kalla Ankourao, Minister of Foreign Affairs, Cooperation and African Integration of the Republic of Niger on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in Baku
27 October 2019 05:07
Welcoming the guest, Minister Elmar Mammadyarov noted the interest of our country in deepening cooperation with Niger.His counterpart from Niger, in his turn, informed that due to his other commitments the Head of the State could not attend the Summit and expressed his regrets in this regard, Minister stressed the high-level organization of the Summit and wished all the best to Azerbaijan during its chairmanship.
At the meeting, the sides exchanged views on prospects of fruitful cooperation in various areas, noting especially the education of students from Niger in Azerbaijan, as well as benefiting from Azerbaijan's experience in the oil industry.
At the meeting, the importance of close and mutually beneficial cooperation between the two countries within international organizations, especially the UN, OIC and Non-Aligned Movement was also highlighted. The sides expressed confidence that cooperation established between Niger and Azerbaijan within the UN and OIC will be successfully developed within the framework of the NAM. In this regard, Niger's non-permanent membership to the UN Security Council, starting from 2020, was considered to be a great opportunity.
At the end of the meeting, Minister Kalla Ankourao wrote his heartfelt words in the Memorial Book dedicated to the 100th anniversary of the Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan.