No:352/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Kojiç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 iyun 2023 15:40
24 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Kojiç arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı, Azərbaycanla BQXK arasında əməkdaşlıq məsələləri, Laçın yolu ətrafında vəziyyət, habelə BQXK-ın Azərbaycanın Xankəndi şəhərində fəaliyyəti məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyəti ilə bağlı yaranmış vəziyyətlə əlaqədar bildirib ki, məntəqə təsis ediləndən sonra gündəlik əsasda erməni sakinlərin hər iki istiqamətdə şəffaf, təhlükəsiz və nizamlanan keçidi üçün müvafiq şərait yaradılıb, 23 aprel tarixindən yüzlərlə erməni sakinlərin keçidi təmin olunub. Erməni sakinlərlə sərhədçilərimiz arasında normal ünsiyyət formalaşdırılması bu prosesi həzm edə bilməyən Ermənistanın 15 iyun tarixində keçid məntəqəsini atəşə tutması ilə nəticələnib və bu, Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən təhlükəsiz keçidə maneçilik törədib.
Azərbaycan tərəfinin hal-hazırda sərhəd məntəqəsindən təhlükəsiz keçidə maneə olmuş Ermənistanın bu hücumunu araşdırmaq məqsədilə müvafiq tədbirlər gördüyü diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, vurğulanıb ki, Ermənistanın gələcəkdə bu kimi təxribatlarının təkrarlanmayacağına dair Azərbaycan tərəfinə müvafiq zəmanətin verilməsi zəruridir.
Qeyd edilən zəruri tədbirlər görülməklə yanaşı, BQXK vasitəsilə erməni sakinlərin tibbi məqsədlər üçün sərhəd məntəqəsindən keçidinə və zəruri tibbi ləvazimatların təchizatına imkan yaratmağa Azərbaycan tərəfinin hazır olduğu bildirilib. Mövcud vəziyyətlə əlaqədar, Erməni sakinlərin digər tədarük ehtiyaclarına gəldikdə, Azərbaycan tərəfinin BQXK vasitəsilə Ağdam-Xankəndi yolundan istifadə etməklə yardım göstərmək imkanının mövcud olduğu qeyd edilib.

No:352/23, Press release on the meeting of Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan with the head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan Dragana Kojic
24 June 2023 15:40
On June 24, 2023, a meeting took place between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Dragana Kojic, Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan.
The issues of cooperation between Azerbaijan and the ICRC, the situation on the Lachin road, as well as the work of the ICRC in Khankendi, Azerbaijan, were discussed during the meeting.
Regarding the situation on the operation of the Lachin border checkpoint, Minister Jeyhun Bayramov noted that after the establishment of the checkpoint, relevant conditions were created for the transparent, safe, and well-regulated passage of Armenian residents in both directions on a daily basis, and, since April 23, the passage of hundreds of Armenian residents has been ensured.
The establishment of normal communication between the border guards of Azerbaijan and Armenian residents resulted in the opening of fire at the checkpoint on June 15 by Armenia, which could not digest this process, thus hindering the safe passage through the Lachin border checkpoint.
It was noted that Azerbaijan is currently taking measures to investigate this attack by Armenia that created an obstacle to safe passage through the checkpoint. Furthermore, it was emphasized that guarantees by Armenia that such provocations will not be repeated in the future are necessary.
In addition to the aforementioned necessary measures, it was noted that Azerbaijan with the support of the ICRC is ready to enable the passage of Armenian residents through the border checkpoint for medical purposes and the supply of necessary medical supplies. Regarding the other supply needs of the Armenian residents in connection with the current situation, it was noted that Azerbaijan has the opportunity to provide assistance using the Aghdam-Khankendi road through the ICRC.