No:352/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə görüşünə dair məlumatı
24 sentyabr 2021 18:46
24 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Aİ və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıq münasibətlərinin gələcək perspektivleri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Bu xüsusda, Azərbaycan və Aİ münasibətlərinin hüquqi əsasını təşkil edəcək ikitərəfli Saziş üzrə danışıqların hazırki statusu üzrə müzakirə aparılıb və bərabər tərəfdaşlığa əsaslanacaq yeni Sazişin yekunlaşdırılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin ilin sonunda keçiriləcək Şərq Tərəfdaşlığı Sammitinə hazırlıq məsələləri müzakirə edilib.
Daha sonra tərəflər regiondakı son vəziyyət barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov müharibə sonrası mərhələdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən kütləvi minalanması nəticəsində humanitar fəsadlar ilə bağlı məsələləri Ali nümayəndənin diqqətinə çatdırıb.
Ali nümayəndə Cozef Borel bərpa və yenidənqurma mərhələsində aidiyyəti üzrə Aİ-nin də iştirakının mümkünlüyünü qeyd edib.

Press release 24 September 2021 18:46
No:352/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell
24 September 2021 18:46
On September 24, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell on the sidelines of the 76th session of the UN General Assembly.
During the meeting, the sides exchanged views on the future prospects of cooperation between the EU and Azerbaijan. In this regard, the sides discussed the current status of negotiations on the bilateral Agreement which will form the legal basis of relations between Azerbaijan and the EU, and noted the importance of concluding the new Agreement on the basis of equal partnership. The sides also discussed the preparations for the Eastern Partnership Summit to be held at the end of the year.
Afterwards, the sides exchanged views on the latest situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed the EU High Representative on the post-war  reconstruction and restoration works in the liberated territories, and the humanitarian consequences of mass mining of the liberated territories of Azerbaijan by Armenia.
The High Representative Josep Borrell, noted the possibility of the EU's participation in the restoration and reconstruction phase.