Mətbuat şərhi 27 oktyabr 2019 03:36
No:351/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri ilə görüşüb
27 oktyabr 2019 03:36
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Toplantısı çərçivəsində Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Şahid ilə görüşdü.
Görüş zamanı, nazirlər Azərbaycan və Maldiv Respublikası arasında siyasi, iqtisadi, təhsil və turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərini müzakirə etdilər.
Nazir Abdulla Şahid Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Konfransının yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarovu ölkəsinə səfərə dəvət edən nazir Abdulla Şahid, qarşılıqlı səfərlərin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyini bildirdi.
Bakının bölgədə ən canlı şəhərlərindən biri olduğunu qeyd edən nazir Abdulla Şahid iki ölkə arasında birbaşa uçuşların həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir Elmar Məmmədyarov, öz növbəsində turizmi təşviq etmək məqsədilə iki ölkə arasında viza rejiminin aradan qaldırılması istiqamətində müvafiq işlərin görülməsini təklif etdi.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və beynəlxalq arenada əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşün sonunda Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri cənab Abdulla Şahid Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazdı.

No:351/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mr. Abdulla Shahid, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in Baku
27 October 2019 03:36
At the meeting, the Ministers discussed the prospects of cooperation in the fields of political, economic, education and tourism between the Republic of Maldives and Azerbaijan.Minister Sameh Shoukry thanked the Government of Azerbaijan for the excellent organization of the NAM Summit. Inviting Minister Elmar Mammadyarov to visit his country, Minister Abdullah Shahid noted the importance of mutual visits for the development of cooperation between our countries.
Minister Abdullah Shahid stressed that Baku is one of the most vibrant cities in the region and emphasized the importance of direct flights between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov, in his turn, proposed to consider the abolition of the visa regime to promote tourism between the two countries.
At the meeting, issues of strengthening bilateral relations between the two countries and cooperation within international organizations were discussed.
At the end of the meeting, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives, Mr. Sameh Shoukry wrote his heartfelt words in the commemorative book dedicated to the 100th Anniversary of the Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan.